Ortaokul öğrencilerinin harita okuryazarlık beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of middle school students' map literacy skill levels in terms of various variables
  1. Tez No: 995713
  2. Yazar: YASEMİN GÜMÜŞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal bilgiler; insanların yaşadıkları toplumu, dünyayı tanıyarak iyi birer vatandaş olmalarını sağlayan çok yönlü bir derstir. Bu disiplin, tarih ve coğrafya gibi farklı bilim dallarından yararlanarak insanların çevresiyle uyumlu yaşamasını ve sosyal beceriler kazanmasını sağlar. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin harita okuryazarlık beceri düzeylerinin belirlenmesi ve harita okuryazarlık beceri düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında bir ilin beş devlet okulunda öğrenim gören 5.,6.,7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya 403 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının geliştirmiş olduğu Harita Okuryazarlık Beceri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Harita Okuryazarlık Beceri Ölçeği'nin geçerlik çalışmaları için önce Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmış, daha sonra Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile test edilmiştir. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin harita okuryazarlık beceri düzeylerinin belirlemesi ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi için ise t testi ve ANOVA uygulamıştır. Elde edilen bulguların yorumlanması analizlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 21.0 ve AMOS 21.0 paket programlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Harita Okuryazarlık Beceri Genel Ölçeği puanları sınıf düzeyine göre anlamlı fark göstermiştir; 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin genel harita okuryazarlık beceri düzeyi, 5. sınıf öğrencilerine göre anlamlı düzeyde yüksektir (6,7,8> 5). Bu bulgu, harita okuryazarlık becerisinin kademeli olarak geliştiğini ve sınıf düzeyinin önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social studies is a multifaceted subject that enables people to become good citizens by understanding the society and the world they live in. This discipline utilizes different scientific fields such as history and geography to help people live in harmony with their environment and acquire social skills. The aim of this research is to determine the map literacy skill levels of middle school students and to examine these skill levels in terms of various variables. A cross-sectional survey design, a quantitative research method, was used in the study. The study group consisted of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students attending five public schools in a province during the 2024-2025 academic year. 403 students participated in the study. The Map Literacy Skill Scale and a Personal Information Form, developed by the researcher, were used as data collection tools. For the validity studies of the Map Literacy Skill Scale, Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted first, followed by Confirmatory Factor Analysis (CFA). To determine the reliability of the scale, Cronbach's Alpha internal consistency coefficient was calculated. To determine the map literacy skill levels of middle school students and to examine them in terms of various variables, t-tests and ANOVA were applied. SPSS 21.0 and AMOS 21.0 software packages were used to interpret the findings and perform the analyses. The results of the study showed that the Map Literacy Skill General Scale scores differed significantly according to grade level; the general map literacy level of 6th, 7th, and 8th grade students was significantly higher than that of 5th grade students (6, 7, 8 > 5). This finding indicates that map literacy skills develop gradually and that grade level is an important determinant.