Toplumsal cinsiyet perspektifinden Antik Yunan tanrıçalarına bakış: Mizojininin rolü ve kadın figürlerinin konumu
A gender perspective on Ancient Greek goddesses: The role of misogyny and the position of female figures
  1. Tez No: 995714
  2. Yazar: SİNEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
M.Ö. 8. yüzyıl civarında ortaya çıktığı düşünülen Antik Yunan medeniyeti, tanrısal kabul edilen ozanların yarattığı destanlar, komedyalar ve tragedyaların kutsallaştırılması nedeniyle arkasında pek çok edebi eser bırakmıştır. Mitler, içerdikleri tanrı, tanrıça, kahraman ve soyluların yer aldığı doğaüstü olaylarla; gerek mitolojik karakterler, gerekse mitolojik hikayelerde ortaya çıkan tablo ile kadının toplumdaki konumunu gözler önüne sererek, toplumdaki mizojinik bakış açısını görünür kılmıştır. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet ve mizojini matrialkalden patriarkale geçişte önemli rol oynadığı düşünülen antik Yunan'daki kadının sosyal konumunda bulunan inkar edilemez mizojinik bakış açısı ve zengin edebi kaynaklarıyla güvenilir bilgiler edinilebileceği düşüncesinden yola çıkılarak Antik Yunan mitolojisi üzerinden incelenecektir. Çalışmada bilimsel araştırma yöntemlerinden derleme yöntemi kullanılacak; destanlar, tragedyalar, komedyalar, mitler ve tanrıçaların sahip olduğu kimliğin incelenmesi yoluyla Antik Yunan medeniyetinde kadınların sosyal hayattaki konumunu açıklamak ve sahip olunan mizojinik tutum ve inançlarla ilgili çıkarımlarda bulunmak hedeflenmektedir. Giriş bölümünde antik çağ medeniyetlerinde mitlerin doğuşu, önemi, mizojini kavramı; birinci bölümde matriarkalden patriarkale geçişte tanrıçaların yerini alan tanrılar, Antik Yunan medeniyeti, kökenleri ve klasik antik çağ tarihi dönemleri işlenecek; kadının toplumdaki konumu aile yaşamı, hukuk ve gündelik hayat kapsamında incelenecektir. İkinci bölümde mit ve mitoloji kavramları açıklanıp tanrıçalar ve kötücül dişil varlıklar ele alınarak kadının mitolojisindeki; destan, tragedya ve komedya eserlerinin incelenmesi yoluyla da Antik Yunan'daki konumu antik metinler yoluyla açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise toplumsal cinsiyet kuramları, feminizm ve mizojini kavramları ve tanrıçaların günümüz kadın hareketlerine olan etkilerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The Ancient Greek civilization, believed to have emerged around the 8th century BCE, left behind a significant body of literary works due to the sanctification of epics, comedies, and tragedies created by poets who were regarded as divine. Myths— featuring gods, goddesses, heroes, and nobles involved in supernatural events—not only portrayed these legendary figures but also revealed the position of women in society, thereby making the prevailing misogynistic perspective within the culture more visible. This study aims to examine Ancient Greek mythology based on the idea that reliable insights can be gained from its rich literary sources, and that the undeniable misogynistic outlook embedded in the social status of women played a key role during the transition from matriarchy to patriarchy. The literature review method, one of the scientific research techniques, will be used in this study. Through the analysis of epics, tragedies, comedies, myths, and the identities attributed to goddesses, the goal is to explain the social position of women in Ancient Greek civilization and to make inferences about the misogynistic beliefs and attitudes that were present. In the introduction, the emergence and importance of myths in ancient civilizations and the concept of misogyny will be discussed. In the first chapter, the replacement of goddesses by gods during the transition from matriarchy to patriarchy, the Ancient Greek civilization, its origins, and the historical periods of Classical Antiquity will be explored. The status of women will be examined within the framework of family life, law, and daily practices. The second chapter will define the concepts of myth and mythology, and examine goddesses and malevolent female figures, as well as the role of women in mythology. The analysis of epic, tragic, and comedic works will provide further insights into women's position in Ancient Greece through ancient texts. Finally, the third chapter will address gender theories, feminism, and the concept of misogyny, along with the influence of goddesses on contemporary women's movements.