İlaç şirketlerinin hastanelere yönelik satış faaliyetlerinin incelenmesi: Tekirdağ ili örneği
Examination of sales activities of pharmaceutical companies towards hospitals: Tekirdağ province example
  1. Tez No: 995722
  2. Yazar: AYBUKE SEÇİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; hastanelerin ilaç şirketlerine yönelik satış faaliyetlerinin Tekirdağ ili içerisinde nasıl gerçekleştiğinin cevabı verilmeye çalışılmıştır. Sağlık sektöründeki tedarik zinciri yönetimi hem hasta güvenliği hem de operasyonel verimlilik açısından oldukça önem arz etmektedir. Özel hastaneler kamu hastanelerinden farklı olarak kendi bünyesinde tedarik zincirlerini kendileri belirlemekte ve daha rekabetçi bir ortamda faaliyetlerini sürdürmektedirler. Araştırmada Tekirdağ ilinden 1 özel hastane,1 devlet hastanesi ve 1 de şehir hastanesinde bulunan eczacılar ile informal görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler nitel analiz tekniği ile paylaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular özel hastanelerin, devlet hastanelerinin ve şehir hastanelerinin ilaç tedarik zincirinin yapısını, tedarik yaparken belirledikleri seçim kriterlerini, stok yönetimindeki uygulamalarını, satın alma ve tedarik süreçlerinde karşılaşılan sorunları, bu sorunlara yönelik geliştirilen çözüm stratejilerini ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler hastane yöneticilerine, tedarikçilere ve eczacılara somut veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to elucidate how pharmaceutical sales activities directed toward hospitals are carried out within the province of Tekirdağ. Supply chain management in the healthcare sector is of paramount importance for both patient safety and operational efficiency. Unlike public hospitals, private hospitals determine their own supply chains internally and operate in a more competitive environment.“In the research, informal interviews were conducted with pharmacists from one private hospital, one state hospital, and one city hospital in the province of Tekirdağ, and the obtained data were presented using qualitative analysis techniques.”The findings of the research reveal the structure of the pharmaceutical supply chain in private, state, and city hospitals, the selection criteria they determine during procurement, their stock management practices, the problems encountered in purchasing and procurement processes, and the solution strategies developed for these problems. The data obtained from the study provide concrete insights for hospital administrators, suppliers, and pharmacists.