Hiperdiverjan iskeletsel çene darlığı vakalarında üst çenenin hızlı genişletilmesi ile oluşan vertikal artışların önlenmesi amacı ile uygulanan değişik iki tür apareyin karşılaştırılması
The Comparison of two different types of rapid maxillary expansion appliances in terms of controlling the vertical dimension in hyperdiverjant cases with constricted maxilla
  1. Tez No: 99574
  2. Yazar: SİNEM ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEM SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Daralmış maksilla ile birlikte görülen arka dişler bölgesindeki çapraz kapanışı düzeltmek için uygulanan yöntemlerden biri hızlı üst çene genişletmesidir. Hızlı üst çene genişletmesinin dik yön açısı artmış vakalarda kontrendike olduğu bilinmektedir, ancak hızlı genişletme apareyine ilave edilen akrilik ısırma düzlemi veya vertikal çenelik ile maksiller genişletme anında dikey boyut kontrolünün sağlanmasının mümkün olacağı belirtilmiştir. Çalışmamızın amacı, daimi dişlenme döneminde maksiller darlık ile birlikte posterior çapraz kapanış gösteren hiperdiverjan olgularda,“Hyrax vidalı döküm oklüzalleri açık Rapid Maksiller Ekspansiyon Apareyi ile birlikte Vertikal Çenelik Uygulaması”ve“Modifıye Akrilik Bonded Rapid Maksiller Ekspansiyon Apareyi”nin dentofasiyal yapılar üzerindeki vertikal yöndeki etkilerini karşılaştırmalı olarak belirlemektir. Bu amaçla, iskeletsel sınıf özellikleri ve cinsiyet ayrımı yapılmadan, daimi dentisyonda, hızlı üst çene genişletmesine gereksinim duyan, hiperdiverjan ve yaş ortalaması 13,5 yıl olan 14'ü kız, 6'sı erkek toplam 20 birey seçilmiştir. Bireylerin 10'u 1. grubu (Hyrax vidalı döküm oklüzalleri açık Rapid Maksiller Ekspansiyon Apareyi ile birlikte vertikal çenelik), 10'u 2. grubu (Modifıye Akrilik Bonded Rapid Maksiller Ekspansiyon Apareyi) oluşturmuştur. Her bireyin, genişletme tedavi başı, tedavi sonu ve pekiştirme tedavisi sonunda lateral, frontal sefalometrik filmleri ve oklüzal radyografileri alınmıştır. Lateral ve frontal sefalometrik filmler, tedavi başı-tedavi sonu, tedavi sonu-pekiştirme sonu ve tedavi başı-pekiştirme sonu şeklinde karşılaştırılarak“Eşleştirilmiş t-testi”ile değerlendirilmiştir. Ayrıca; gruplar arası karşılaştırmaları“Student t-testi”ile değerlendirilmiştir. Oklüzal filmler ile de midpalatal suturdaki değişiklikler gözlenmiştir.85 Sonuçta, çapraz kapanışa ve vertikal büyüme yönüne sahip bireylerde hızlı genişletme tedavisi ile üst çenenin dişsel ve iskeletsel genişlemesi olurken, R.M.E. ile birlikte vertikal çenelik uygulaması ve ısırma düzlemli bonded apareylerle kapanışın dikey yönde açılması büyük oranda önlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid maxillary expansion is a method to correct the posterior crossbite relationships accompanied by constricted maxilla. R.M.E. is known to be contraindicated in high angle cases, but it is indicated that in maxillary expansion cases, the vertical dimension can be controlled by the addition of acrylic blocks to the maxillary expansion appliance or with the use of vertical chincup. The aim of our study is to determine the vertical effects of“Cast, with hyrax screw,occlusal surfaces open R.M.E. device with the use of vertical chincup”in comparative with“Modified acrylic bonded R.M.E. device”on dentofacial structures of high angle patients having both maxillary constriction and posterior crossbite. For this purpose, without distincting the skeletal class and gender, a total of 20 patients, 14 girls and 6 boys in permanent dentition high angle (average age 13,5 years) needing maxillary expansion were selected. 10 subjects formed study group 1 (Cast, with hyrax screw, occlusal surfaces open R.M.E. device with vertical chincup) and 10 subjects formed study group 2 (Modified acrylic bonded R.M.E. device). Lateral, frontal cephalometric films and occlusal radiographs before expansion, end of expansion and end of retention were taken for each patient. The data obtained from the evaluation of lateral and frontal cephalometric films before-after treatment, after treatment-retention and before treatment-retention were compared using Paired t test. Further comparison between the groups were made using Student t test. The changes in midpalatal suture were observed using the occlusal radiographs.87 As a conclusion, it has been found that while rapid maxillary expansion produces dental and skeletal expansion in high angle growing patients with posterior crossbite, the use of R.M.E. with vertical chincup and bonded appliance with acrylic blocks prevents the open-bite in a great measure.