Retansiyon döneminde okluzal kontak ilişkilerinde izlenen değişimlerin ve periodontal dokuda meydana gelen remodelasyonun incelenmesi
The Investigaton of changes of occlusal relationship and remodelation of periodontal tissues during retantion period
  1. Tez No: 99575
  2. Yazar: SEMİN ÇAMAŞUVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET RETANSİYON DÖNEMİNDE OKLUZAL KONTAK İLİŞKİLERİNDE İZLENEN DEĞİŞİMLERİN VE PERİODONTAL DOKUDA MEYDANA GELEN REMODELASYONUN İNCELENMESİ Semin ÇAMAŞUVİ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ağustos 2001 Bu çalışmanın amacı, retansiyon döneminde elde edilmiş olan sonuçların stabilitesi açısından önemli olan okluzyonda meydana gelen değişimleri aylık periyodlarda 6 ay süre ile izlemek ve retansiyon döneminin ilk 6 haftasında periodontal dokuda meydana gelen remodelasyonu dişeti oluğu sıvısının (DOS) içeriğinin biyokimyasal olarak değerlendirerek gözlemeye çalışmaktır. Araştırma kapsamına“straight wire”tekniğiyle çekimli veya çekimsiz olarak tedavi edilen, Angle Sınıf I ve/veya Sınıf II ilişki gösteren toplam 52 birey alındı. Retansiyon için Hawley apareyi kullanılan ve diş çekimi yapılan bireyler 1. uygulama grubunu; diş çekimi yapılmayan ve retansiyon için Hawley apareyi kullanılan bireyler 2. uygulama grubunu; retansiyon için Osamu apareyi kullanılan ve diş çekimi yapılan bireyler 3. uygulama grubunu; diş çekimi yapılmayan ve retansiyon için Osamu apareyi kullanılan bireyler 4. uygulama grubunu oluşturdu. Ayrıca, dişeti oluğu sıvısında (DOS) yapılacak asit ve alkalen fosfataz değerlendirilmesi için 15 kız bireyin yer aldığı bir grup (DOS uygulama grubu) oluşturuldu. Ayrıca ortodontik tedavi görmeyen 15 kız bireyden kontrol grubu da (DOS kontrol grubu) oluşturuldu. Sabit ortodontik tedavi sonrası 6 aylık gözlem sürecinde okluzal kontaklarda istatistiksel olarak önemli değişimler olmamaktadır. Sabit ortodontik tedavi için diş çekimi yapılıp yapılmamasının retansiyon için iki farklı apareyin kullanılmasının okluzal kontak değişiminde herhangi bir etkiye sahip olmadığı görülmektedir. Alkalen fosfataz seviyesinin DOS uygulama ve kontrol grupları arasında ve aynı zamanda dişlerin bukkal ve palatinal yüzeyleri arasında karşılaştırılmasında da istatistiksel olarak önemli fark izlenmemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF CHANGES OF OCCLUSAL CONTACT RELATIONSHIP AND REMODELATION OF PERIODONTAL TISSUES DURING RETENTION PERIOD Semin ÇAMAŞUVİ, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs August 2001 The aim of this study was to investigate the occlusal contact changes once every four weeks for a period of six months and to observe the remodelation occurring in the periodontal tissues with the biochemical analysis of the gingival crevicular fluid (GCF) during the first six weeks of the retention period. 52 extraction or nonextraction patients having Angle Class I and/or Class II molar relationship, treated with the Straight Wire Appliance Technique, were included in the study. Four groups were composed according to the type of retention appliance and the patients being extraction or nonextraction cases. First group, Hawley-extraction cases; second group, Hawley-nonextraction cases; third group, Osamu-extraction cases; fourth group, Osamu-nonextraction cases. In addition, to evaluate the acid and alkaline phosphatase levels in GCF, a group of 15 female patients was composed (GCF experiment group). Furthermore, a group of 15 female nonorthodontic subjects were used as the control group (GCF control group). There was no statistically significant difference of occlusal contact points during the six months observation period following fixed appliance therapy. The type of orthodontic treatment whether being extraction or nonextraction therapy and the type of retention appliance did not demonstrate any effect on the changes of occlusal contact relationship. The level of alkaline phosphatase was not statistically significant between the GCF experiment group and GCF control group. Furthermore, there was no statistically significant difference of alkaline phosphatase levels between the buccal and palatinal surfaces of the upper central incisors.