Farklı kranio-fasiyal büyüme modellerinde diş-çene-yüz sisteminin yumuşak doku ve havayolu özelliklerinin incelenmesi
Investigation of soft tissue and airway characteristics of dento-maxillo-facial system in different cranio-facial growth models
  1. Tez No: 520720
  2. Yazar: GÜLSEN KAÇIRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN METİN DAĞSUYU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Farklı Kranio-Fasiyal Büyüme Modellerinde Diş-Çene-Yüz Sisteminin Yumuşak Doku ve Havayolu Özelliklerinin İncelenmesi Amaç: Farklı büyüme modellerine sahip bireylerin, havayolları ve yumuşak dokularının üç boyutlu değerlendirilmesi, havayolu ve yumuşak doku arasındaki ilişkilerin araştırılması, havayolu değerlerinin kendi içerisinde ve ilgili iskeletsel ölçümler ile korelasyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 120 birey dahil edilmiştir. S-MidGo/N-Me oranına göre hiperdiverjan (n=40), normodiverjan (n=40) ve hipodiverjan gruplar (n=40) belirlenmiştir. Sagittal sınıflama, Wits appraisal değerine göre yapılmıştır. Hastaların üç boyutlu yüz resmi konik ışınlı bilgisayarlı tomografiyle elde edilmiştir. İstatistiksel analiz için ANOVA, Kruskal Wallis Test ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Vertikal ve sagittal iskeletsel ilişkiye göre gruplar arasında Total vol, OP vol, NP vol ve minAx ve AP distance ve RL distance ölçümleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Soft Tissue and Airway Characteristics of Dento-Maxillo-Facial System in Different Cranio-Facial Growth Models Aim : The aim of this study was to evaluate airways and soft tissues of individuals with different craniofacial growth models, to investigate relationship between airway and soft tissues, and to analyse correlation between airway values within itself and with related skeletal measurements . Material and Method: 120 subjects were included in the study. According to SMidGo/ N-Me ratio; hyperdivergent, normodivergent and hypodivergent groups were determined. Sagittal classification was made according to Wits appraisal. Three-dimensional facial images of the patients were obtained by cone beam computed tomography. For statistical analysis, ANOVA, Kruskal Wallis Test and Spearman correlation analyze was used. Results: There was no significant difference between groups in terms of total volume, OP vol, NP vol, minAx, AP, and RL distances. There was a correlation between total volume with OP vol and NP vol.