Felsefi destandan romantik trajediye: Gothe'nin Faust'u ve gounod'nun faust'u üzerine karşılaştırmalı analiz
From philosophical epic to romantic tragedy: A Comparative analysis of Goethe's Faust and gounod's faust
  1. Tez No: 995743
  2. Yazar: CAN REHA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Johann Wolfgang von Goethe'nin Faust eseri ile Charles Gounod'nun Faust operasının ayrıntılı bir karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Yapılan analiz, Goethe'nin Faust eserinin operaya uyarlanması sürecinde geçirdiği önemli dönüşümleri ve iki eser arasındaki yapısal, tematik ve karakter farklılıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca, opera librettosunun Goethe'nin metniyle olan ilişkisine, geleneksel opera unsurlarının metin üzerindeki etkisine, dramanın ve operanın belirgin sanatsal hedeflerine ve dönemin eleştirilerine özel olarak değinilecektir. Yapılan çalışma sonucunda, bu iki ikonik eser arasındaki belirgin farkların ve ayrıca edebi uyarlamanın, kültürel ve sanatsal etkisinin daha geniş bir perspektifte aydınlatılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines a detailed comparative analysis of Johann Wolfgang von Goethe's Faust and Charles Gounod's opera Faust. It aims to examine the significant transformations that took place in the process of the opera adaptation of Goethe's Faust, examining the structural, thematic and characterological differences between the two works. Particular attention will be paid to the relationship of the libretto to Goethe's text, the influence of operatic traditions and the distinct artistic goals and critical fortunes of drama and opera. This comparison illuminates specific differences between these two iconic works, as well as the broader dynamics of literary adaptation, cultural translation and the interaction between artistic media.