Siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışları üzerine etkisi: Kastamonu ili örneği
The impact of political marketing activities on voter behavior: The case of Kastamonu province
  1. Tez No: 995742
  2. Yazar: EDANUR RAMAZANO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KENAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışları ve tercihleri üzerindeki etkilerini Kastamonu ili örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde siyasal pazarlama, seçim kampanyalarının temel unsurlarından biri olarak öne çıkmakta; siyasal aktörler ve partiler tarafından seçmenlerle etkili bir iletişim kurmak, toplumsal destek oluşturmak ve oy verme davranışlarını etkilemek amacıyla sistemli ve yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, siyasal pazarlama uygulamalarının seçmenler üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla ele almaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, siyasal pazarlama, seçmen davranışları ve siyasal iletişim alanlarına ilişkin literatür incelemesine dayanmaktadır. Siyasal pazarlama faaliyetleri ile seçmen davranışı arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak analiz edilmesi amaçlandığından nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, Kastamonu merkez ilçesinde yaşayan 401 seçmenden elde edilmiştir. Toplanan veriler betimsel istatistiklerin yanı sıra tek örneklem t-testi, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, siyasal pazarlama faaliyetlerinin seçmen davranışları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle lider imajı, parti ideolojisi, kampanya söylemleri, yüz yüze iletişim ve medya destekli propaganda faaliyetlerinin seçmenlerin oy verme kararlarında belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık seçmenlerin, etik sınırları zorlayan ve manipülatif nitelik taşıyan olumsuz propaganda yöntemlerine daha eleştirel yaklaştıkları görülmüştür. Demografik değişkenlere ilişkin analizler, siyasal pazarlama faaliyetlerinin etkisinin cinsiyet, eğitim düzeyi ve siyasal yönelim gibi faktörlere bağlı olarak farklılaştığını ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, siyasal pazarlama uygulamalarının yalnızca etkili olmasının yeterli olmadığını; aynı zamanda etik ve güven temelli bir anlayışla yürütülmesinin demokratik süreçler açısından önem taşıdığını göstermektedir. Kastamonu özelinde elde edilen ampirik bulgulara dayanan bu çalışma, siyasal pazarlama ile seçmen davranışı arasındaki etkileşimi çok boyutlu biçimde analiz etmekte; bu yönüyle yerel ölçekte siyasal iletişim literatüründe sınırlı düzeyde ele alınan bir alanı besleyerek önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of political marketing activities on voter behavior and preferences through the case of Kastamonu Province. Today, political marketing has become a key component of election campaigns; it is widely and systematically employed by political actors and parties to establish effective communication with voters, build public support, and influence voting behavior. In this context, the study addresses political marketing practices and their impact on voters from a multidimensional perspective. The research's theoretical framework is based on a comprehensive review of the literature on political marketing, voter behavior, and political communication. Since the aim was to statistically analyze the relationship between political marketing activities and voter behavior, a quantitative research method was adopted and the survey technique was used as the data collection tool. The research data were obtained from 401 voters residing in the central district of Kastamonu. The collected data were analyzed using descriptive statistics, a one-sample t-test, an independent-samples t-test, and a one-way analysis of variance (ANOVA). The study's findings reveal that political marketing activities have a statistically significant and strong effect on voter behavior. In particular, leader image, party ideology, campaign discourse, face-to-face communication, and media-supported propaganda were found to play a decisive role in voters' voting decisions. Conversely, the results indicate that voters tend to adopt a more critical attitude toward negative propaganda that raises ethical concerns or involves manipulative content. Analyses based on demographic variables show that the impact of political marketing activities varies according to factors such as gender, education level, and political orientation. These findings suggest that political marketing strategies do not affect all voter groups equally and that voter characteristics should be taken into account when designing campaign strategies.