Farmakoekonomi kavramı üzerine bibliyometrik bir araştırma
A bibliometric study on the concept of pharmacoeconomics
  1. Tez No: 995789
  2. Yazar: FİRANGİZ ABASOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Yönetimi, Eczacılık ve Farmakoloji, Economics, Healthcare Management, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Farmakoekonomi Kavramı Üzerine Bibliyometrik Bir Araştırma" başlıklı bu tez çalışması, yayın etkinliği, atıf sayısı, ağ yapıları, temel araştırma alanları ve tematik kümelerin evrimini değerlendirmek amacıyla bibliyometrik yöntemler kullanılarak farmakoekonomi alanındaki küresel bilimsel dinamiklerin sistematik bir araştırmasını sunmaktadır. Diğer yandan çalışmada, Türkiye, ABD ve İngiltere'nin sağlık sistemleri bağlamında farmakoekonomi biliminin gelişimini ve ilaç politikası ve sağlık sigortası alanında kanıt tabanının oluşumunu ve karar alımını belirleyen düzenleyici ve ekonomik faktörlerin etkisini analiz etmektedir. Tarihi hadiseler ve düzenleyici reformlara kısaca değinilmesi, günümüz araştırma yapısının anlaşılması için bir arka plan oluşturmaktadır. Buna karşın asıl vurgu, küresel eğilimleri, bilimsel liderleri, metodolojik özellikleri ve literatürdeki mevcut boşlukları ortaya çıkarmaya yöneliktir. Bu da, sağlık hizmetlerinin temel bir disiplini olan farmakoekonominin mevcut durumunu ve gelişme perspektiflerini daha derinlemesine anlamayı sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“A Bibliometric Study on the Concept of Pharmacoeconomics,”presents a systematic investigation of global scientific dynamics in pharmacoeconomics using bibliometric methods to assess publication activity, citation counts, network structures, core research areas, and the evolution of thematic clusters. Furthermore, the study analyzes the development of pharmacoeconomics in the context of the healthcare systems of Turkey, the United States, and the United Kingdom, and the influence of regulatory and economic factors influencing the formation of the evidence base and decision-making in the field of drug policy and health insurance. A brief overview of historical events and regulatory reforms provides a background for understanding the current research landscape. However, the main emphasis is on identifying global trends, scientific leaders, methodological characteristics, and existing gaps in the literature. This provides a deeper understanding of the current status and development prospects of pharmacoeconomics, a fundamental discipline in healthcare