Sarı ot bitkisinin (Opopanax hispidus) sulu ve metanolik ekstraktlarının antioksidan ve antidiyabetik aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of the antioxidant and antidiabetic activities of aqueous and methanolic extracts of the plant Opopanax hispidus
  1. Tez No: 995796
  2. Yazar: ŞİFA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Oksidatif stres ve diyabet, günümüzde artan prevalansları ve toplum sağlığı üzerindeki ciddi etkileri nedeniyle önemli sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Opopanax hispidus bitkisinin sulu ve metanolik ekstraktlarının fenolik bileşik içerikleri incelenmiş, antioksidan aktiviteleri ve antidiyabetik potansiyelleri araştırılarak iki ekstrakt arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bitkiden elde edilen ekstraktlar önce HPLC ile fenolik profilleri açısından değerlendirilmiş ve özellikle rutin, luteolin ve kaempferol gibi bileşiklerin yüksek miktarlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Antioksidan aktiviteyi belirlemek amacıyla DPPH ve ABTS radikal temizleme yöntemleri uygulanmış; ayrıca antidiyabetik aktiviteyi belirlemek için özütlerin α-amilaz ve α-glikozidaz enzimlerini inhibe etme potansiyelleri incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre metanolik özüt, DPPH analizinde daha belirgin bir radikal giderme etkisi göstermiştir. ABTS analizinde ise sulu özütün daha dengeli ve istikrarlı bir aktivite sergilediği görülmüştür. Enzim inhibisyon sonuçları incelendiğinde, özellikle α-glikozidaz inhibisyonunda sulu özütün yüksek düzeyde etki gösterdiği, α-amilaz inhibisyonunun ise metanolik özütte daha sınırlı olmasına rağmen ölçülebilir nitelikte olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar bitkinin oksidatif stresle ilişkili hastalıklar ve tip 2 diyabet yönetiminde doğal bir destekleyici ajan olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymakta; ancak bu potansiyelin doğrulanması için ileride yapılacak in vivo ve klinik çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress and diabetes have become major health problems due to their increasing prevalence and significant impact on public health. In this thesis study, the phenolic compound contents of aqueous and methanolic extracts of Opopanax hispidus were examined, and their antioxidant activities and antidiabetic potentials were investigated through a comparative analysis between the two extracts. The extracts obtained from the plant were first analyzed for their phenolic profiles using HPLC, and it was determined that compounds such as rutin, luteolin, and kaempferol were present in high amounts. To determine antioxidant activity, DPPH and ABTS radical scavenging assays were applied; in addition, the potential of the extracts to inhibit α-amylase and α-glucosidase enzymes was examined to evaluate their antidiabetic activity. According to the findings, the methanolic extract showed a more pronounced radical scavenging effect in the DPPH assay, while the aqueous extract exhibited a more balanced and stable activity in the ABTS assay. Enzyme inhibition results revealed that the aqueous extract showed a higher level of inhibition against α-glucosidase, whereas α-amylase inhibition was more limited in the methanolic extract but still measurable. These results suggest that Opopanax hispidus may be considered a potential natural supportive agent in the management of oxidative stress-related diseases and type 2 diabetes; however, further in vivo and clinical studies are needed to confirm this potential.