Bir üniversite kampüs binasında işletme kaynaklı çevresel etkilerin yaşam döngüsü analizi ve 2053 net-sıfır enerji senaryolarının değerlendirilmesi
Life cycle analysis of operational environmental impacts in a university campus building and evaluation of net-zero energy scenarios for 2053 operation
  1. Tez No: 995836
  2. Yazar: DİLEK BOZDOĞANLIO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TANER AZGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında üniversite yerleşkeleri, sürdürülebilirlik dönüşümünün odak noktası haline gelmiştir. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi'nin 'Sıfır Karbon Taahhüdü' vizyonu doğrultusunda, kampüsün yüksek enerji tüketim birimlerinden biri olan Mühendislik Fakültesi'ni pilot bölge olarak ele almaktadır. Araştırmanın amacı, fakülte özelinde kurgulanan senaryolarının emisyon azaltım potansiyelini YDA metodolojisi ile ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, elde edilen veriler, SimaPro 10.2.0.1 PhD yazılımı kullanılarak simüle edilmiş ve operasyonel çevresel etki profili tanımlanmıştır. Stratejik hedeflerle uyumlu olarak kurgulanan 2030 (S1), 2040 (S2) ve 2053 (S3) emisyon azaltım senaryolarından elde edilen bulgular, mevcut durum ile karşılaştırıldığında, pilot bölge özelinde 2030 yılı için %31,11, 2040 yılı için %61,83 ve 2053 yılı için %86,75 oranında bir karbon azaltım potansiyelinin öngörülebileceğini nicel olarak ortaya koymaktadır. Diğer çevresel etki kategorileri incelendiğinde, asidifikasyon, ötrofikasyon, fotokimyasal oksidasyon ve tuzlu su ekotoksisitesi değerlerinde S3 senaryosunun mevcut duruma kıyasla %75'in üzerinde bir azalma sağladığı görülmektedir. Ayrıca karasal ve tatlı su ekotoksisitesi kategorilerinde ise %40'ı aşan oranda iyileşme tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, birim düzeyindeki çıktıların kampüs geneline ölçeklenebilirliğini kanıtlamakta ve Erciyes Üniversitesi'nin net-sıfır hedefleri için bilimsel tabanlı bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of combating climate change, university campuses have become a focal point for sustainability transformation. In line with Erciyes University's (ERU) 'Zero Carbon Commitment' vision, this study focuses on the Faculty of Engineering, one of the campus's high energy-consuming units, as a pilot area. The objective of the research is to demonstrate the emission reduction potential of scenarios specifically designed for the faculty using the LCA methodology. Within the framework of the study, the obtained data were simulated using SimaPro 10.2.0.1 PhD software, and the operational environmental impact profile was defined. The findings derived from the 2030 (S1), 2040 (S2), and 2053 (S3) emission reduction scenarios, aligned with strategic goals, quantitatively reveal a carbon reduction potential of 31.11% for 2030, 61.83% for 2040, and 86.75% for 2053 compared to the current status. Regarding other environmental impact categories, the S3 scenario achieves a reduction of over 75% in acidification, eutrophication, photochemical oxidation, and marine ecotoxicity compared to the baseline. Furthermore, improvements exceeding 40% were identified in terrestrial and freshwater ecotoxicity categories. Consequently, this research proves the scalability of unit-level outputs to the entire campus and provides a science-based roadmap for Erciyes University's net-zero targets.