Beden-anatomi ilişkisi bağlamında performans sanatının incelenmesi
An examination of performance art within the context of the body-anatomy relationship
  1. Tez No: 995837
  2. Yazar: SANİYE ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sanatın var oluşundan itibaren beden kavramı, sanatçıların dünyaya bakış açıları ve toplumsal normların etkisiyle farklı dönemlerde çeşitli biçimlerde ele alınmıştır. Antik Yunan'da ideal oranlar ve tanrısal güzellik anlayışıyla ilişkilendirilen beden, Rönesans'ta da ideal güzellik üzerinden yorumlanmış; modern sanatla birlikte bu idealleştirilmiş temsilden uzaklaşılmıştır. Modern sanat, gerçekliğin nasıl görünmesi gerektiğinden çok nasıl algılandığına odaklanarak performans sanatında bedenin doğrudan eylemin kendisi haline gelmesini sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, bedenin tarihsel süreç içerisindeki dönüşümü incelenmiş; hem temsilin kendisi hem de bu temsili gerçekleştiren bedensel eylem haline gelişi ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, performans sanatçılarının beden ve anatomi ilişkisi bağlamında performans sırasında bedenlerine uyguladıkları müdahaleleri incelemektedir. Çalışma, performans sanatında bedenine müdahalede bulunan sanatçılar arasından Stelarc, Mike Parr, Wally Waliszewski & Anabelle Lee Dehm, ORLAN ve Marina Abramović ile bu sanatçıların seçilmiş performans örnekleriyle sınırlandırılmıştır. Araştırma verileri betimsel ve yorumlayıcı analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, sanatçıların performans sırasında acıdan kaçınmadıklarını, aksine acıyla yüzleşmeyi deneyimin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettiklerini göstermektedir. Sanatçıların çoğunun performans öncesinde ya da sonrasında tıbbi destek almadıkları ve olası sağlık risklerini göze aldıkları belirlenmiştir. Buna göre bedenin maruz kaldığı hasar ve olası olumsuzluklar, performans anında yaşanan deneyimin gölgesinde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the emergence of art, the concept of the body has been addressed in various ways across different periods, shaped by artists' perspectives on the world and prevailing social norms. In Ancient Greek art, the body was associated with ideal proportions, strength, and divine beauty, while during the Renaissance it continued to be interpreted through ideals of beauty. With the advent of modern art, this idealized representation was gradually abandoned. Focusing not on how reality should appear but on how it is perceived, modern art enabled the body in performance art to become the action itself rather than a mere representational object. This thesis examines the transformation of the body throughout historical processes and explores how, in performance art, action evolves into both the representation itself and the bodily act through which that representation is realized. The primary aim of the study is to investigate the interventions that performance artists apply to their own bodies during performances within the context of the relationship between the body and anatomy. The study is limited to selected performances by Stelarc, Mike Parr, Wally Waliszewski & Anabelle Lee Dehm, ORLAN, and Marina Abramović, all of whom engage in bodily intervention within performance art. Research data were analyzed using descriptive and interpretive analysis methods. The findings indicate that artists do not avoid pain during performance; rather, they accept confronting pain as an integral part of the experience. It was also determined that most artists do not receive medical support before or after their performances and consciously take potential health risks. Accordingly, bodily damage and possible negative consequences remain secondary to the experiential dimension of the performance moment.