Farklı yeniden besleme tipleri ile üretilen ekşi mayaların fermantasyon takiplerinin yapılması ve fermantasyon sonu bakteriyal kompozisyonlarının belirlenmesi
Monitoring the fermentation dynamics and determining the post-fermentation bacterial composition of sourdoughs produced with different refreshment regimes
  1. Tez No: 995851
  2. Yazar: AYŞE İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı geri besleme yöntemleriyle üretilen ekşi mayalarda laktik LAB gelişimi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, geri besleme sıklığı ve yöntemi gibi üretim parametrelerinin ekşi maya mikrobiyotasının bileşimi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla üç farklı geri besleme yöntemi kullanarak ekşi maya örnekleri laboratuvar şartlarında hazırlanmıştır ve 9 gün boyunca fermantasyona bırakılmıştır. Fermantasyon süreci içerisinde her gün pH ve titrasyon asitliği (TA) değerleri ölçülmüştür ve mikrobiyolojik analizlerle LAB ve maya değişimlerinin takibi yapılmıştır. Fermantasyonun sonunda üç farklı yöntemden ikisinin başarılı olduğu görülmüştür. Başarılı görülen yani seri geri beslemeler sonunda pH'sı ilerleyen ve kabarma özelliği kazanan ekşi mayalarda metagenomik analizler ile mikrobiyota belirlenmiştir. Bu analizlerin sonucunda baskın LAB türleri Lactiplantibacillus ve Levilactobacillus türleri olarak tespit edilmiştir. Kabarmayan ekşi mayada ise baskın olan LAB türü Pediococcus türü olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of lactic acid bacteria in sourdoughs produced using different backslopping methods was investigated. The aim of the study was to evaluate the effect of production parameters, such as backslopping frequency and method, on the composition of the sourdough microbiota. For this purpose, sourdough samples were prepared under laboratory conditions using three different backslopping methods and subjected to fermentation for nine days. Throughout the fermentation period, daily measurements of pH and titratable acidity (TA) were performed, and microbiological analyses were conducted to monitor changes in LAB and yeast populations. At the end of the fermentation period, two of the three backslopping methods were found to be successful. In the successful sourdoughs, characterized by a progressive decrease in pH and the development of leavening ability, the microbiota was determined through metagenomic analyses. The dominant LAB genera in these sourdoughs were identified as Lactiplantibacillus and Levilactobacillus. In contrast, Pediococcus was found to be the dominant LAB genus in the sourdough that failed to develop leavening ability.