Predicting possible drug repositioning using computational methods
Hesaplama yöntemleri kullanarak olası ilaç yeniden konumlandırmasını tahmin etme
- Tez No: 995861
- Danışmanlar: PROF. DR. REDA ALHAJJ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İlaç geliştirme, genellikle 10-15 yıl süren ve onaylanan her bileşik başına 2 milyar doları aşan maliyetlerle uzun ve pahalı bir süreçtir. İlaç yeniden konumlandırma—mevcut ilaçlar için yeni terapötik kullanımların belirlenmesi—klinik uygulamaya geçişi hızlandırmak amacıyla kanıtlanmış güvenlik profillerinden yararlanarak umut verici bir alternatif sun- maktadır. Bu tez, biyomedikal bilgi grafikleri ile alana özgü büyük dil modellerini bir- leştirerek hesaplamalı ilaç yeniden konumlandırma için Graf Tabanlı Erişimle Zengin- leştirilmiş Üretim (GraphRAG) uygulamasını araştırmaktadır. 129.375 varlık ve 4 mily- onun üzerinde ilişki içeren kapsamlı bir biyomedikal bilgi grafiği olan PrimeKG ile ter- apötik alana özgü bir dil modeli olan TxGemma-9B-Chat'i entegre eden bir GraphRAG işlem hattı geliştirilmiştir. İşlem hattı, varlık çözümleme için SapBERT gömmeleri kul- lanmakta ve aday belirleme için çoklu graf geçiş stratejileri uygulamaktadır. Dört farklı yapılandırmayı karşılaştıran bir ablasyon çalışması gerçekleştirilmiştir: temel örüntü ta- banlı erişim, büyük dil modeli planlı geçiş, örüntü tabanlı çok atlamalı erişim ve tam hibrit yaklaşım. repoDB kıyaslama veritabanına karşı yapılan değerlendirmede temel yapılandırma için Hits@10 %49,6 ve Ortalama Karşılıklı Sıralama (MRR) 0,218 elde edilmiştir. Örüntü tabanlı çok atlamalı erişim, 0,271 MRR değeri ile en yüksek perfor- mansı göstererek temel yapılandırmaya göre %24,4'lük bir iyileşme sağlamıştır. Dikkat çekici bir şekilde, büyük dil modeli planlı graf geçişi çok atlamalı stratejilerle birleştir- ildiğinde erişim kalitesini artırmamış; bu durum, yapılandırılmış biyomedikal bilgi grafik- leri için belirlenimci örüntü tabanlı yaklaşımların esnek büyük dil modeli planlamasından daha etkili olduğunu göstermiştir. SapBERT kullanılarak gerçekleştirilen varlık çözüm- leme 0,909 F1 puanı elde etmiştir. PubMed ve ClinicalTrials.gov üzerinden yapılan klinik doğrulama, tahminlerin %31,5'inin destekleyici klinik kanıta sahip olduğunu ve graf ta- banlı puanlar ile klinik doğrulama oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir kore- lasyonbulunduğunu ortaya koymuştur(p = 0,0061). Bulgular, GraphRAG'ın açık mekanis- tik açıklamalar yoluyla yorumlanabilirliği korurken rekabetçi performans elde ederek ilaç yeniden konumlandırma için uygulanabilir bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Op- timal mimari, alana özgü dil modellerini sorgu planlayıcıları yerine kanıt sentezleyici- leri olarak konumlandırırken, örüntü tabanlı erişimin yapılandırılmış bilgi navigasyonunu üstlenmesini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Drug development is a lengthy and expensive process, typically requiring 10-15 years and over $2 billion per approved compound. Drug repositioning—identifying new ther- apeutic uses for existing drugs—offers a promising alternative by leveraging established safety profiles to accelerate clinical translation. This thesis investigates the application of Graph Retrieval-Augmented Generation (GraphRAG) for computational drug reposi- tioning, combining biomedical knowledge graphs with domain-specialized large language models. A GraphRAG pipeline was developed integrating PrimeKG, a comprehensive biomedical knowledge graph containing 129,375 entities and over 4 million relationships, with TxGemma-9B-Chat, a therapeutics-specialized language model. The pipeline em- ploys SapBERT embeddings for entity resolution and implements multiple graph traver- sal strategies for candidate identification. An ablation study compared four configura- tions: baseline pattern-based retrieval, LLM-planned traversal, pattern-based multi-hop retrieval, and a full hybrid approach. Evaluation against the repoDB benchmark database yielded a Hits@10 of 49.6% and Mean Reciprocal Rank (MRR) of 0.218 for the base- line configuration. Pattern-based multi-hop retrieval achieved the highest performance with an MRR of 0.271, representing a 24.4% improvement over baseline. Notably, LLM- planned graph traversal did not improve retrieval quality when combined with multi-hop strategies, suggesting that deterministic pattern-based approaches are more effective than flexible LLM planning for structured biomedical knowledge graphs. Entity resolution us- ing SapBERT achieved an F1 score of 0.909. Clinical validation through PubMed and ClinicalTrials.gov demonstrated that 31.5% of predictions had supporting clinical evi- dence, with a statistically significant correlation between graph-based scores and clinical validation rates (p = 0.0061). The findings indicate that GraphRAG provides a viable approach for drug repositioning, achieving competitive performance while maintaining interpretability through explicit mechanistic explanations. The optimal architecture po- sitions domain-specialized language models as evidence synthesizers rather than query planners, with pattern-based retrieval handling structured knowledge navigation.