Almanca öğretmenliği mezunları ve son sınıf öğrencilerinin Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) yönelik düşünceleri: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi örneği
Opinions of German teaching graduates and final year students toward Foreign Language Exam (YDS): The case of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University
- Tez No: 995862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yabancı dil öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları genel hatlarıyla ortaya koymayı ve özellikle Almanca öğretmen adaylarının YDS sınavına ilişkin algı ve deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yabancı dil öğretimi, diğer ders alanlarından farklı olarak iletişimsel becerilerin kazanımını hedefleyen karmaşık bir süreçtir. Ancak öğretmenlerin eğitim, istihdam ve uygulama aşamalarında çok çeşitli yapısal ve pedagojik sorunlarla karşılaştıkları görülmektedir. Bu bağlamda çalışma; atama politikaları, müfredat ve materyal yetersizliği, öğrenci motivasyonu, fiziksel altyapı eksiklikleri, öğretim yöntemlerine ilişkin problemler, hizmet içi eğitimlerin yetersizliği ve ölçme-değerlendirme eksiklikleri gibi temel başlıklarda sorun alanlarını incelemektedir. Bununla birlikte Almanca öğretmen adaylarının YDS sürecinde yaşadıkları kaygılar, sınava dair algıları ve sosyal baskı unsurları da bu çalışmanın inceleme alanına dahil edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılında YDS Almanca sınavına hazırlanan farklı yaş, cinsiyet ve akademik geçmişe sahip 21 Almanca öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme ile seçilmiş, veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş; katılımcı ifadeleri temalar hâlinde gruplandırılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, Almanca öğretmen adaylarının YDS'ye dair yüksek düzeyde kaygı yaşadıkları, sınavın öğretmenlik becerileriyle örtüşmediğini düşündükleri ve sosyal çevre beklentilerinin başarı algılarını etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present a general overview of the problems encountered by foreign language teachers in Turkey and specifically to examine the perceptions and experiences of German teacher candidates regarding the Foreign Language Exam (YDS). Foreign language teaching is a complex process that, unlike other disciplines, aims at the acquisition of communicative skills. However, teachers face a variety of structural and pedagogical challenges throughout their education, employment, and teaching practices. In this context, the study investigates problem areas such as recruitment policies, curriculum and material deficiencies, student motivation, lack of physical infrastructure, problems related to teaching methods, insufficient in-service training, and assessment and evaluation issues. Additionally, the study includes the anxiety experienced by German teacher candidates during the YDS process, their perceptions of the exam, and the social pressure factors they face. The research was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The participant group consisted of 21 German teacher candidates with diverse ages, genders, and academic backgrounds who were preparing for the YDS German exam during the 2024–2025 academic year. Participants were selected through purposive sampling, and data were collected via a semi-structured interview form. The data were analyzed using content analysis; participant statements were grouped thematically and interpreted accordingly. The results of the study revealed that German teacher candidates experience high levels of anxiety regarding the YDS, perceive the exam as misaligned with their teaching competencies, and are affected by the expectations of their social environment in shaping their perceptions of success.