Hz. İbrahim kıssası bağlamında İbn Kesîr'in kıssalara yaklaşımı
Ibn Kathīr's approach to narratives: the case of the story of Prophet Abraham
  1. Tez No: 995874
  2. Yazar: MEDİNE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ebü'l-Fidâ' İbn Kesîr'in kıssaları ele alış metodolojisi, İslâmî İlimler alanında kıssa anlatımı ve tahlili açısından büyük bir önem arz etmektedir. Rivayetlerin ayıklanması, sıhhatinin tespiti ve kaynaklarının belirlenmesi sürecinde İbn Kesîr, ilmî bir tenkit zemini oluşturarak sistematik ve metodik bir yaklaşım sergilemiştir. Bu çalışmanın amacı, İbn Kesîr'in kıssaları tetkik ederken benimsediği yöntem anlayışını ortaya koymaktır. Bu çerçevede, Hz. İbrâhim kıssası bir örnek olay olarak ele alınarak İbn Kesîr'in rivayetlere yaklaşımı tahlil edilmiştir. Araştırma kapsamında İbn Kesîr'in Hz. İbrâhim kıssasına yaklaşımı değerlendirilmiş; rivayetleri nasıl kullandığı, hangi rivayetlerden ne ölçüde yararlandığı ve bu rivayetlere dair değerlendirmeleri analiz edilerek onun kıssa anlatımındaki özgün üslubu belirlenmiştir. Çalışma yürütülürken nitel araştırma yöntemi uygulanmış, veri toplama aracı olarak doküman analizi kullanılmıştır. Veriler, betimsel ve analitik yöntemlerle incelenmiştir. İbn Kesîr'in kaleme aldığı ilgili eserler incelendiğinde kısayı ele alırken bizzat mukaddimesinde belirttiği tefsir metoduna sadık kaldığı ve genel olarak rivayet aktarımı yaptığı görülmüştür. İsrâiliyat türü rivayetleri ise delil olarak kabul edilmemek kaydıyla konuyu süslemek veya sadece isrâiliyat kaynaklı olduğunu bildirmek amacıyla yer verdiği; bu tür bilgilerin güvenirliği ve kaynakları hakkında bilgi verdiği, bazen de sadece zikretmekle yetindiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The methodology adopted by Abū al-Fidāʾ Ibn Kathīr in addressing narratives (qiṣaṣ) holds significant importance within the literature of Islamic sciences in terms of narrative exposition and analysis. In the process of filtering narrations, determining their authenticity, and identifying their sources, Ibn Kathīr demonstrated a systematic and methodical approach by establishing a scholarly framework of criticism. The objective of this study is to reveal the methodological understanding adopted by Ibn Kathīr while examining narratives. In this framework, the story of Prophet Abraham is taken as a case study, and Ibn Kathīr's approach to narrations is analyzed. Within the scope of the research, Ibn Kathīr's treatment of the story of Prophet Abraham is evaluated; the manner in which he employed narrations, the extent to which he utilized specific reports, and his assessments of these narrations are analyzed, thereby identifying his distinctive style in narrative exposition. The study employs a qualitative research method, and document analysis is used as the data collection tool. The data are examined through descriptive and analytical methods. An examination of Ibn Kathīr's relevant works reveals that, while addressing narratives, he remained faithful to the exegetical methodology explicitly stated in his introduction and generally relied on the transmission of narrations. It has been determined that he included Isrāʾīliyyāt-type reports not as evidentiary sources, but either to embellish the subject matter or merely to indicate their Israelite origin; that he provided information regarding the reliability and sources of such reports, and at times limited himself to simply mentioning them.