II. Dünya Savaşı sonrası ABD-Japonya savunma işbirliği:“Prisoner's dilemma”strateji modeli
US-Japan defense cooperation after World War II: Prisoner's dilemma strategy model
  1. Tez No: 995886
  2. Yazar: KHANSA AQILA RYANTONO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, II. Dünya Savaşı sonrasında ABD–Japonya savunma işbirliğinin stratejik değerini ve uzun vadeli evrimini incelemekte; asimetrik bir ittifaktan güvenilir bir bölgesel güvenlik çerçevesine dönüşümünü analiz etmektedir. Araştırma, devletlerarasındaki işbirliği ve ihanetin teşviklerini ile risklerini modelleyen tekrarlanan Mahkûmlar Açmazı (PD) çerçevesini Panel En Küçük Kareler (PLS) regresyon yöntemiyle bütünleştirmektedir. Bu sayede, tekrarlanan etkileşimler, ekonomik kapasite ve bölgesel istikrarın, savaş sonrası asimetrik bir ittifakı kalıcı ve dengeli bir güvenlik ortaklığına dönüştürme potansiyeli ortaya konulmaktadır. Çalışma, Japonya'nın 1945 yılındaki atom bombası saldırılarının yıkıcı etkilerine rağmen neden ve nasıl ABD ile yüksek düzeyde ittifak bağlılığını sürdürdüğünü sorgulamaktadır. Analizde GSYİH, savunma bütçesi, savunma harcamaları ve bölgesel istikrar değişkenlerinin savunma işbirliğinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular, GSYİH artışı ve bölgesel istikrarın karşılıklı fayda sağlayan (C, C) işbirliği sonucunu sürdürme olasılığını anlamlı biçimde artırdığını; savunma bütçesi ve savunma harcamalarının ise olumlu yönde ilişkili olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermektedir. Sonuçlar, ekonomik kapasitenin ve güvenli bir bölgesel ortamın, işbirliği ile ihanet arasındaki teşvik farkını daraltmada kritik olduğunu, böylece ittifakın düşük verimli (D, D) dengesine kayma riskini azalttığını ortaya koymaktadır. Araştırma, stratejik güven inşası, kurumsallaşmış maliyet paylaşımı ve güvenilir taahhüt mekanizmalarıyla asimetrik bir ittifakın, eski savaş dönemi karşıtlığından kalıcı bir güvenlik ortaklığına dönüşebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the strategic value and long-term evolution of US–Japan defence cooperation in the post–World War II period, focusing on its transformation from an asymmetric alliance into a credible regional security framework. The analysis integrates the iterated Prisoner's Dilemma, which models the incentives and risks of cooperation and defection between states, with empirical panel regression to show how repeated interactions, economic capacity, and regional stability can transform an asymmetric post-war alliance into a durable and balanced security partnership. The study investigates why and how Japan, despite the devastation of atomic bombings in 1945, has maintained a high level of commitment to the alliance with US. Employing Panel Least Squares regression, the research evaluates the influence of GDP, defence budget, defence expenditure, and regional stability on the sustainability of defence cooperation. The quantitative analysis is complemented by secondary qualitative research drawing on official government reports, journals, and historical records of post-war security policy. The findings indicate that GDP and regional stability significantly increase the likelihood of maintaining the mutually beneficial (C, C) cooperation outcome within the PD framework, while defence budget and defence expenditure, although positively correlated, do not reach statistical significance. These results underscore the importance of economic capacity and a stable security environment in narrowing the incentive gap between cooperation and defection, thereby reducing the risk of alliance drift toward the suboptimal (D, D) equilibrium. The analysis demonstrates that, despite its origins in an asymmetric alliance where Japan remains more dependent on US security protection, the strategic trust-building, institutionalised costsharing, and credible commitment mechanisms can transform a wartime adversarial relationship into a durable security partnership. The research contributes to defence cooperation study, game theory applications in international relations, and the broader understanding of how former adversaries can institutionalise cooperation to promote longterm partnership stability.