Râgıb el-İsfahânî'nin Sebeb-i Nüzûl rivayetlerine yaklaşımı
Raghib al-Isfahani's approach to Asbab al-Nuzul narrations
- Tez No: 995913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEKİM TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlünden itibaren âlimler onu anlamaya gayret etmiş, bu çabalar neticesinde çeşitli ilimler ortaya çıkmıştır. Bu ilimler arasında sebeb-i nüzûl ilmi de önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Râgıb el-İsfahânî'nin Tefsîru'r-Râgıb el-İsfahânî adlı eserinde sebeb-i nüzûl rivayetlerini ele alış biçimini incelemektir. Araştırmada, öncelikle Râgıb el-İsfahânî'nin hayatı, eserleri, tefsir ilmine bakış açısına dair bilgi verildi. Birinci bölümde sebeb-i nüzûl kavramının klasik literatürdeki tanımları, önemi ve çeşitleri ortaya konuldu. İkinci bölümde İsfahânî'nin sebeb-i nüzûl konusunu tefsirinde nasıl ele aldığı örneklerle açıklandı. Bunun yanında ayetler ve rivayetler diğer kaynaklarla karşılaştırıp tablo haline getirildi. Rivayetleri daha iyi anlayabilmek için diğer kaynaklarla karşılaştırarak çözümlemeye çalışıldı. Müfessirin, sebeb-i nüzûl rivayetlerini aktarırken sened bölümünü vermeden metin açısından değerlendirmeler yaptığı, rivayetleri sadece aktarmakla yetindiği tespitleri üzerinde duruldu. Râgıb el-İsfahânî, rivayetleri yalnızca tarihî bilgi aktarma amacıyla değil, ayetlerin anlam çerçevesini belirleme ve bağlamı açıklama amacıyla da kullanır. Ayrıca, sebeb-i nüzûl bilgisinin tefsir metninde ayetin lafzı ve anlam örgüsüyle uyumlu biçimde işlenmesine özen gösterdi.
Özet (Çeviri)
Since the time of the revelation of the Qur'an, scholars have endeavored to understand it. As a result, various Islamic sciences related to the Qur'an have emerged. The aim of this study is to examine how Rāghib al-Isfahānī addresses the reports of asbāb al-nuzūl (occasions of revelation) in his work Jāmiʿ al-tafāsīr. In the study, information is first provided about Rāghib al-Isfahānī's life, his works, and his perspective on the science of tafsīr (Qur'anic exegesis). The second section discusses the definitions, significance, and classifications of the concept of asbāb al-nuzūl in classical literature. The third section explains how al-Isfahānī approaches the subject of asbāb al-nuzūl in his tafsīr, illustrated with examples. In addition, the verses and related reports are compared with other sources and presented in tabular form. To better understand the reports, an analytical comparison with other sources is undertaken. It has been observed that the exegete often presents the reports without providing their chains of transmission (isnād), focusing instead on textual analysis. He does not merely transmit the reports but also uses them to define the semantic framework of the verses and to clarify their context. Furthermore, al-Isfahānī pays special attention to ensuring that the information regarding asbāb al-nuzūl is integrated in a way that aligns with both the wording and the semantic structure of the verse within the tafsīr text.