9-13 yaş grubu halk oyunculara uygulanan statik ve dinamik core antrenman programlarının halk oyuncuların bazı fiziksel performans değişkenleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
Examination of the effects of static and dynamic core training programs applied to folk dancers aged 9-13 on certain physical performance variables
- Tez No: 995924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 9-13 yaş grubu halk oyuncularda statik ve dinamik core antrenman programlarının bazı fiziksel performans değişkenleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu, Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesine halk oyunları branşı ile uğraşan, 9-13 yaş aralığındaki lisanslı kadın sporcular oluşturmuştur. Toplam 51 sporcu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar statik core (n=17), dinamik core (n=17) ve kontrol (n=17) grubu olmak üzere üç gruba rastgele dağıtılmışlardır. Deney grubundaki katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 2 gün core antrenmanları uygulatılmıştır. Kontrol grubu ise, rutin antrenmanlarına devam etmişlerdir. Tüm katılımcıların ön testleri, 4. hafta sonunda ara testleri ve 8. hafta sonunda son testleri alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 ve R Studio programları kullanılmıştır. Normallik analizleri Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiş, normal dağılım gösteren değişkenler için Karma Model Varyans Analizi (Mixed-Model ANOVA), normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise parametrik olmayan Sıralama Temelli Hizalanmış Varyans Analizi (ART ANOVA) uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama ± standart sapma, yüzde değişim ve etki büyüklüğü (Cohen's d) hesaplanmıştır. Bulgular hem statik hem de dinamik core antrenmanlarının fiziksel performans üzerinde olumlu etkiler sağladığını göstermektedir. Durarak uzun atlama, mekik, esneklik, dikey sıçrama, çeviklik, sağ ve sol el kavrama kuvveti, sürat, denge, plank, şınav ve sırt kuvveti parametrelerinde gruplar arası ve zaman etkileri çoğunlukla istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Etki büyüklükleri, çoğu değişkende küçük, orta ve büyük düzeylerde kaydedilmiştir. Özellikle mekik, plank, şınav ve sırt kuvveti parametrelerinde büyük etki büyüklükleri gözlenmiştir. Kontrol grubunda sınırlı gelişimler gözlenmiş olup, etki büyüklükleri genellikle küçük düzeyde kalmıştır. Sonuç olarak, statik ve dinamik core antrenmanlarının 9-13 yaş grubu halk oyuncuların fiziksel performansını anlamlı biçimde geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırma, bu yaş grubunda core antrenmanlarının uygulanmasının sporcuların güç, dayanıklılık, çeviklik ve denge gibi fiziksel parametrelerini artırmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of static and dynamic core training programs on certain physical performance variables in folk dancers aged 9 to 13 years. The research group consisted of licensed female athletes aged between 9 and 13 years who were engaged in the folk dance discipline under the Yozgat Provincial Directorate of Youth and Sports. A total of 51 athletes participated in the study. The participants were randomly assigned to three groups: the static core group (n = 17), the dynamic core group (n = 17), and the control group (n = 17). The participants in the experimental group underwent core training sessions twice a week for a duration of eight weeks. The control group, on the other hand, continued with their regular training routines. Pre-tests for all participants were administered prior to the intervention, mid-tests were conducted at the end of the 4th week, and post-tests were carried out at the end of the 8th week. Data were analyzed using SPSS 25.0 and R Studio. Normality was assessed using the Shapiro-Wilk test. For variables showing normal distribution, Mixed-Model ANOVA was applied, while non-normally distributed variables were analyzed using non-parametric Aligned Rank Transform ANOVA (ART ANOVA). Descriptive statistics included mean ± standard deviation, percentage change, and effect size (Cohen's d). The results indicated that both static and dynamic core training positively influenced physical performance. Significant differences were observed across groups and over time in standing long jump, sit-up, flexibility, vertical jump, agility, right and left handgrip strength, sprint, balance, plank, push-up, and back strength (p < 0.05). Effect sizes ranged from small to large, with notably large effects in sit-up, plank, push-up, and back strength. The control group showed limited improvements with generally small effect sizes. In conclusion, static and dynamic core exercises significantly enhanced the physical performance of 9-13 year-old folk athletes. The findings suggest that implementing core training in this age group is effective for improving strength, endurance, agility, and balance.