توظيف الحديث الشريف في تنمية مهارات اللغة العربية للناطقين بغيرها
Yabancıların dinî amaçlı Arapça dil becerilerinin geliştirilmesinde hadislerin kullanımı
  1. Tez No: 948541
  2. Yazar: KAMAL ALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Araştırmanın temel amacı, dini maksatlarla Arapça öğrenen öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek için hadis-i şerif metinlerine dayalı bir eğitim materyali geliştirmektir. Bu çalışma, İslam dini ile Arap dili arasındaki karşılıklı önem ilişkisini dikkate alarak, Arapçanın Müslümanlar arasında yaygınlaştırılmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Araştırma, özel amaçlı dil öğretimi bağlamında, özellikle dini amaçlarla Arapça öğretimine odaklanmaktadır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm teorik alt yapıya ayrılmış; burada özel amaçlı yabancı dil öğretimi ile Arapça öğretiminin önemi, hedefleri ve uygulama örnekleri detaylandırılmıştır. Ayrıca dini maksatlarla Arapça öğretimi ve temel dil becerileri (dinleme, okuma, konuşma, yazma) kapsamlı biçimde ele alınmıştır. İkinci bölüm ise uygulamalı çalışmaya ayrılmıştır. Bu bölümde, hadis-i şerifin üslup ve eğitsel özellikleri incelenmiş, bu özelliklere dayalı olarak geliştirilen öğretim ünitelerinin başlıkları ve içerik yapısı açıklanmıştır. Uygulama süreci, öğretmen ve öğrencilere yönelik anketlerin hazırlanışı ve uygulanışıyla desteklenmiştir. Saha araştırması bulguları analiz edilerek, sonuçlar araştırma soruları ışığında değerlendirilmiş ve tartışılmıştır. Araştırma, sonuç, öneri ve tavsiyelerle tamamlanmış; beş öğretim ünitesinden oluşan eğitim içeriği, sınav soruları ve anket formlarını içeren saha çalışması materyalleri eklerde sunulmuştur. Bu çalışma, dini amaçlı Arapça öğretiminde hadis metinlerinin etkili bir kaynak olarak kullanılabileceğini göstermesi bakımından alana önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to develop educational material based on Prophetic Hadith texts to enhance the language skills of students learning Arabic for religious purposes. The research emphasizes the significant reciprocal relationship between Islam and the Arabic language and highlights the importance of spreading Arabic among Muslims. The study consists of two main parts. The first part is devoted to the theoretical framework, detailing the importance and objectives of teaching foreign languages for specific purposes, with a focus on teaching Arabic for religious aims. It also comprehensively addresses the fundamental language skills: listening, reading, speaking, and writing. The second part is dedicated to the practical application, where the stylistic and pedagogical features of the Prophetic Hadiths are analyzed, and instructional unit titles based on these features are presented. The implementation procedures, including the preparation and application of surveys for teachers and students, are thoroughly explained. Subsequently, the findings of the field study are analyzed and discussed in light of the research questions. The study concludes with results and recommendations and includes educational content composed of five teaching units, exam questions, and survey forms used in the fieldwork. This research makes an important contribution to the field of teaching Arabic for religious purposes by demonstrating that Prophetic Hadith texts serve as an effective resource for language instruction development.