16. yüzyılda Osmanlı'da tek hadis şerhçiliği: Ahmed Çelebi (ö. 927/1520-21) örneği
16th century Ottoman single hadith commentarism: The case of Ahmed Çelebi (d.927/1520-1521)
  1. Tez No: 995963
  2. Yazar: ELİF DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam'ın Kuran-ı Kerim'den sonra en önemli ikinci kaynağı hadis-i şeriflerdir. Hadis şerhleri Hz. Peygamberin sünnetinin doğru anlaşılması ve yorumlanması açısından önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Hadis şârihleri bir kitabın tamamını ya da kitabın belirli kısmının şerhini yaptıkları gibi tek bir hadis-i şerifin de şerhini yapmışlardır. Tek hadis şerhlerinde üzerinde en çok durulanlardan birisi“Ameller niyetlere göredir.”hadis-i şerifi olmuştur. Tez çalışmamızın birinci bölümünde hadis şerhçiliğinin oluşumu ve safhaları ele alınmıştır. Bununla birlikte Osmanlı dönemindeki tek hadis şerhleri ve şârihlerine de değinilmiştir. İkinci bölümde Ahmed Çelebi'nin hayatı ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde müellifin bir diğer çalışması olan Tahkiku'l-Esrâr ve Tenvîru'l-Efkâr başlıklı çalışması ele alınmıştır. Üçüncü bölümde tezimizin konusu olan Ahmed Çelebi'nin Risâle fî Şerhi Hadîsi“İnneme'l-A'mâlü bi'n-Niyyât”başlıklı eseri tanıtılmıştır. Ardından eserdeki kavramlar ve hadis şerhini etkileyen unsurlar ele alınmıştır. Son kısımda eserin tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The second most important source of Islam after the Holy Quran is the hadiths. Hadith commentaries are an important source for the correct understanding and interpretation of the Sunnah of the Prophet. Hadith commentators have commented on an entire book or a specific part of a book, as well as on a single hadith. One of the most frequently discussed hadiths in single hadith commentaries is“Actions are judged by intentions.”The first section of our thesis examines the formation and stages of hadith commentary. It also discusses single hadith commentaries and commentators during the Ottoman period. The second section examines the life of Ahmed Çelebi. This section also examines another work by the author, titled Tahkiku'l-Esrâr ve Tenvîru'l-Efkâr. The third chapter introduces Ahmed Çelebi's work Risâle fî Şerhi Hadîsi“İnneme'l-A'mâlü bi'n-Niyyât,”which is the subject of our thesis. Then, the concepts in the work and the elements that influenced the hadith commentary are discussed. In the last part, the work is critically examined.