Valproik asit ile oluşturulan ince bağırsak hasarına alfa lipoik asidin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of alpha lipoic acid on small intestinal damage induced by valproic acid
- Tez No: 996007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BURCU TÜRKYILMAZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Valproik asit (VPA), 2-propilpentanoik asit, yaygın olarak kullanılan geniş spektrumlu bir antiepileptik ilaçtır ve jeneralize ile fokal nöbetlerin tedavisinde kullanılır. Alfa-lipoik asit (ALA), güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. İnce bağırsak, sindirim sisteminin önemli bir parçası olup sindirim işlemlerinin büyük kısmı bu dokuda tamamlanır. Bu çalışmada, VPA'in oluşturduğu ince bağırsak hasarına karşı ALA'in koruyucu etkilerini araştırmayı amaçlanmıştır. Deney hayvanları sırasıyla dört gruba ayrıldı: Kontrol grubu, VPA verilen grup, ALA verilen grup ve VPA+ALA verilen grup. VPA ve ALA dozları, sırasıyla 0.5 g.kg-1 intraperitoneal ve 50 mg.kg-1 dozları ile 15 gün boyunca uygulanmıştır. Deney sonunda, ince bağırsak dokuları alındı, serum fizyolojik ile homojenize edildi, ardından santrifüj edildi. Elde edilen üst fazlarda yapılan biyokimyasal deneyler sonucunda, VPA verilen grupta glutatyon ve total antioksidan seviyeleri ile antioksidan enzimler ve sodyum potasyum ATPaz gibi enzimlerin aktivitelerinin azaldığı, lipit peroksidasyonu, total oksidan seviyeleri, oksidatif stres indeksi, ileri düzeyde okside protein ürünleri, nitrik oksit, heksoz ve heksozamin seviyeleri ile ksantin oksidaz, alkali fosfataz, lipaz ve alfa amilaz aktivitelerinin arttığı tespit edildi. ALA uygulanan VPA grubunda ise bu değerlerin tersine çevrilerek ALA'in ince bağırsak dokusu üzerinde iyileştirici etki gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Valproic acid (VPA), 2-propylpentanoic acid, is a widely used broad-spectrum antiepileptic drug preffered in the treatment of both generalized and focal seizures. Alpha-lipoic acid (ALA) has potent antioxidant properties. The small intestine is an essential component of the digestive system, where the majority of digestive processes are completed. The aim of this study was to investigate the protective effects of ALA against VPA-induced small intestinal damage. Experimental animals were divided into four groups as follows: control group, VPA-treated group, ALA-treated group, and VPA+ALA treated group. VPA and ALA were administered at doses of 500 mg/kg (intraperitoneally, i.p.) and 50 mg/kg, respectively, for a period of 15 days. At the end of the experimental period, small intestinal tissues were collected, homogenized in physiological saline, and centrifuged. Biochemical analyses performed in the obtained supernatants revealed that the VPA-treated group exhibited significant decreases in glutathione and total antioxidant levels, as well as in the activities of antioxidant enzymes and sodium–potassium ATPase. In contrast, levels of lipid peroxidation, total oxidant status, oxidative stress index, advanced oxidized protein products, nitric oxide, hexose, and hexosamine, along with the activities of xanthine oxidase, alkaline phosphatase, lipase, and alpha-amylase, were found to be elevated. In the VPA+ALA-treated group, these alterations were markedly reversed, indicating that ALA exerts a protective and restorative effect on small intestinal tissue.