Valproik asit ile otizm modeli oluşturulan sıçanlarda empati benzeri davranışın değerlendirilmesi
Assessing empathy like social behavior in valproic acid induced autism model of rats
- Tez No: 556476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Otizm Spektrum Bozuklukları, sosyal etkileşimde güçlük, iletişim yetersizliği ve tekrarlayıcı davranış gibi semptomlar gösteren genetik ve çevresel kökenlere sahip nörogelişimsel bozukluklardır. Prenatal VPA maruziyeti insanlarda otizm riskini arttırmakta ve deneysel olarak otizmi modelleyebilmektedir. Çalışmada kullanılan 5 gebe Wistar Albino sıçandan 3'ü embriyonik gün 12,5'de 400mg/kg/ml i.p. VPA enjeksiyona, 2'si aynı volümde serum fizyolojiğe maruz kalmıştır. Postnatal gün 20'de (P20) annelerinden ayrılan yavrular P22 itibariyle davranışşsal ve fizyolojik testlere tabii tutulmuştur (nVPA=26, nKontrol=23). P30 ve P60'da gerçekleştirilen empati testlerinde 25x60x30 cm pleksi-cam kabin ve kısıtlayıcılar kullanılmıştır. Düzeneğin orta kısmına kısıtlanmış kardeş sıçan yerleştirilmiş ve serbest sıçanın aktivitesi 10 dk kayıt altına alınmıştır. Serbest sıçan test öncesi herhangi bir eğitim fazından geçmemiş ve sıçana pekiştireç verilmemiştir. Empati testi dışında sıçanlar fiziksel malformasyonlar, olfaktör diskriminasyon, sosyal performans, ön uyaran aracılı inhibisyon ve lokomotor aktivite açısından değerlendirilmiştir. Empatiyi değerlendirmek için serbest sıçanın kısıtlanmış sıçan etrafında geçirdiği süre ve kabin kapısını açma denemesi frekansı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorders are neurodevelopmental disorders with repetitive behaviors, social interaction and communication deficits which have genetic and environmental roots. Prenatal VPA exposure increases autism risk in humans and used in experimental models. Wistar Albino pregnant females received either 400mg/kg/ml VPA (n=3) or same volume of saline (n=2) i.p. on embryonic day 12.5. On postnatal day 20 (P20) rats were separated from mother and testing began on P22 (nVPA=26, ncontrol=23). Rats were tested for empathy on P30 and P60 in a 25x60x30cm Plexiglas box and restrainer. Restrained sibling rat was placed at the centre of the box and subject rat's behavior was recorded for 10 minutes. Subject rats were not trained before test and were not given any reinforcements. Besides testing for empathy, rats were assessed for malformations and tested for olfactory discrimination, social performance, pre- pulse inhibition and locomotor activity. To assess empathy, attentive time of subject rat with sibling and subject's frequency of attempt to open restrainer's door were measured.