Uluslararası Hukukta suçluların iadesi ve siyasi suç istisnasının uluslararası terörizmle mücadeledeki etkisi
Extradition of criminals in International Law and the impact of the political offence exception on fight against international terrorism
  1. Tez No: 257626
  2. Yazar: KÜRŞAT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Uluslararası Hukukta Suçluların ?adesi ve Siyasi Suç ?stisnasının Uluslararası Terörizmle Mücadeledeki EtkisiTerörizmle mücadelede önemli bir unsur olarak algılanan siyasi suç istisnasının ve suçluların iadesi kurumunun incelenmesi tezin konusunu olu?turmaktadır.Tezin amacı, uluslararası terörizm suçlarını siyasal suç saymak, bu suçları i?leyenlere siyasal sığınma hakkı vermek veya onları iade etmemek hususlarının uluslararası terörizmle mücadeleyi hangi ölçüde ve ne yönde etkilediğini irdelemektir.Son zamanlarda özellikle yurt dı?ına kaçan terör suçlularının ülkemize getirilmesi yönündeki çabalar ve bu konuda kar?ıla?ılan güçlükler ülke gündemini sıklıkla me?gul etmeye ba?lamı?, bunların terör suçlusu değil siyasi suçlu olarak kabul edilmesi, yargılanmak üzere iade edilmemesi yada hiç yargılanmadan cezasız kalmaları kamu vicdanını rahatsız etmi?tir. Bunun dı?ında konu hukuki boyutuyla hiç ele alınmamı?tır.Hazırladığımız tez neticesinde kısaca ?unları söyleyebiliriz. Dünyanın hızla globalle?mesine rağmen, hukuki yaptırım gücünün münhasır devletlerin tekelinde ve sınırları içinde hapsedilmesi ba?ka bir ülkede bulunan sanığın yargılanmasını bulunduğu ülkenin takdirine bırakmaktadır. Ayrıca bu durum devletlere keyfi davranma fırsatı vermekte ve sadece bulundukları ülkeler için değil tüm dünya için tehlike arz eden teröristlere serbest kalma imkânı vermektedir.Ülkeler kısır çeki?me ve menfaatleri bir yana bırakıp siyasi suçluların iadesinde ortak bir bakı? açısı yakaladıkları takdirde terörizm ile daha etkin258mücadele edebileceklerdir. Terör suçluları Milletlerarası kurulacak bir mahkemede yada suç i?ledikleri ülkelerin mahkemesinde yargılanmalıdır. Suçun kanıtlanması husussu göz önüne alındığında suçlunun kendi ülkesinde yargılanması daha isabetli görünmektedir. Günümüzde global bir tehlike halini almı? olan uluslararası terörün önlenebilmesi, devletler arasında ?sıkı bir i?birliği? yapılması ile sağlanabilir. Bu nedenle, terör suçlarının önlenmesini sağlamak üzere, Devletlerarasında bilgi deği?imi, terörün önlenmesi konusundaki ?denenmi? mücadele yöntemlerinin? kar?ılıklı olarak öğrenilmesi ve görevlilerin eğitimi, ne kadar önemli ise suçluların iadeside en az onlar kadar belki daha da önemli bir husustur.Teröristlerin nereye giderlerse gitsinler yakalanıp suç i?ledikleri yerlere getirilip yargılanacaklarını, yâda en azından yakalandıkları yerlerde yargılanarak i?ledikleri terör suçlarının yanlarına kar kalmayacağını bilmelerinin terörizmin önlenmesinde çok etkili olacaktır.Anahtar Kelimeler1. Suçlu2. ?ade3. Terörizm4. Suçluların ?adesi5. Siyasi Suç
Özet (Çeviri)
Extradition of criminals in international law and the impact of the political offence exception on fight against international terrorismThe subject of our thesis is to investigate the extradition of criminals and the political offence exception which is considered as an important component of the fight against terrorism.The purpose of thesis is to identify the impact of accepting terrorist activities as political offences by granting political refugee status to individuals who are suspected of having committed terrorist crimes and not to extradite them.Perhaps the most problematic issue for extradition cases involving acts of terrorism is the political offence exception. Many modern extradition treaties specifically exempt political offences from extradition, since liberal and democratic governments developed a strong antipathy toward the idea of surrendering dissidents into the hands of a despotic government. There are, however, no recognised criteria as to what constitutes a ?political? offence, nor is there a rule of international law prohibiting the extradition of political offenders. As a result, the decision whether to extradite rests on subjective criteria, as determined by the holding government. Accordingly, the bilateral extradition system can provide only partial remedies for bringing suspected international terrorists to justice. The consequence is that, while governments might agree that terrorist acts rise to being criminal offences against the international community, they allow suspected terrorists to evade criminal prosecution.260In our opinion, all crimes against life have to be excluded from the ?political? offence exception.As a result of our thesis the followings will be underlined. Firstly, countries have to put aside flawed arguments and narrow consideration of their interests and to develop a common understanding on extradition of criminals, as this can lead to a more effective fight against terrorism. Terrorist acts should be prosecuted in an international court which will be established by the international community on shared values. Secondly, extradition is vital to the enforcement of international legal rules and to the guarantee of respect for rule of law and order. Without political capability or legal means to extradite suspected criminal offenders to states where they can be subjected to investigation, prosecuted, convicted, and appropriately punished, those persons will remain at large, and continue to enjoy impunity.We believe that if suspected terrorists aware that wherever they go they can be caught and extradited or at least prosecuted and punished, this would lead to more effective suppression of terrorism.Key Words1. Criminal2. Extradition3. Terrorism4. Extradition of Criminals5. Political Offence