Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli erdem-değer-eylem çerçevesi kapsamında okul dışı öğrenme ortamlarında değerler eğitiminin 1. sınıf öğrencileri üzerindeki etkileri
Türkiye Century Education Model virture-value-action framework: The impact of values education in out-of-school learning environments on first grade students
  1. Tez No: 996061
  2. Yazar: TÜLAY AYAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada,“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi Kapsamında Okul Dışı Öğrenme Ortamlarında Değerler Eğitiminin 1.sınıf Öğrencileri Üzerindeki Etkileri”nin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2024/2025 eğitim öğretim yılı bahar dönemi, Aksaray ili, Merkez ilçesinde bir İlkokulun 1.sınıfında öğrenim gören 14 kız,16 erkek toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunun araştırmacının görev yaptığı sınıftan seçilmesi, gözlemleri doğal bir biçimde yürütülmesini sağlamış; ayrıca bu sınıfın Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli' nin ilk uygulama örneklerinden biri olması, seçimin önemli bir gerekçesini oluşturmuştur. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseniyle yürütülmüştür. TYMM Hayat Bilgisi Öğretim Programı, Erdem- Değer- Eylem çerçevesine uygun olarak hazırlanan 4 etkinlik planı (Atma Yazık Olur!,Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü, Bilimin Peşindeyiz, Kurgu Dünyasına Yolculuk: Kütüphane), okul dışı öğrenme ortamlarında (Aksaray Üniversitesi, Park ve Bahçe, Kütüphane, Aksaray Belediyesi Atık Tesisleri) uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, öğrenci günlükleri, öğretmen gözlem formları, araştırmacı günlükleri ve dokümanlar aracılığıyla toplanmış; içerik analizi ve betimsel analiz teknikleriyle çözümlenmiştir. Verilerin analizinde, öğrenci ifadeleri sistematik biçimde kodlanmış, ardından bu kodlar temalar altında birleştirilmiştir. Bulguların yorumlanmasında doğrudan öğrenci ifadelerine yer verilmiş, bulgular öğretmen gözlem formu sonuçları ve araştırmacı günlüğü ile desteklenmiştir. Böylece, okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilen değer temelli etkinliklerin, öğrencilerin değer kavramlarını anlamlandırma ve davranışa dönüştürme düzeylerine etkileri bütüncül biçimde ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda, okul dışı öğrenme ortamında gerçekleştirilen değer temelli etkinliklerin öğrenciler üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin bu süreçte yeni bilgiler edindikleri ve değerleri deneyim yoluyla içselleştirdikleri görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin günlük yaşamlarında bu değerler doğrultusunda hareket etmeyi hedefledikleri ve bu süreçte farkındalık kazandıkları; öğrenci günlükleri, öğretmen gözlem formları, dokümanlar ve araştırmacı günlüğünden elde edilen bulgularla desteklenmiştir. Bu araştırmada, TYMM Erdem-Değer-Eylem Çerçevesi ve Hayat Bilgisi öğretim programı doğrultusunda hazırlanan ve okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilen dört etkinlik kapsamında, 1.sınıf öğrencilerinin belirlenen değerlere ilişkin öğrenme çıktıları gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler, değer eğitiminin okul dışı öğrenme ortamlarıyla desteklendiğinde öğrencilerde belirgin bir farkındalık ve içselleştirme süreci sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of values education in out-of-school learning environments on first-grade students within the framework of the 'Türkiye Century Education Model Virtue-Value-Action Framework'. The study group consisted of 30 students (14 girls and 16 boys) attending the 1st grade of a primary school in the Central District of Aksaray Province during the spring semester of the 2024/2025 academic year. The selection of the study group from the class where the researcher worked ensured that the observations were conducted in a natural manner; furthermore, the fact that this class was one of the first examples of the implementation of the Türkiye Century Education Model constituted an important reason for the selection. The research was conducted using the action research design from qualitative research methods. Within the scope of the TYMM Life Skills and Turkish Teaching Programme, four activity plans (Don't Throw It Away!, We Love the Created for the Sake of the Creator, We Pursue Science, Journey to the World of Fiction: Library) were implemented in out-of-school learning environments (Aksaray University, Park and Garden, Library, Aksaray Municipality Waste Facilities). The research data were collected through student diaries, teacher observation forms, researcher diaries, and documents; they were analysed using content analysis and descriptive analysis techniques. In the analysis of the data, student statements were systematically coded, and then these codes were grouped under themes. The findings were interpreted using direct student statements, supported by teacher observation form results and the researcher's diary. Thus, the impact of value-based activities carried out in out-of-school learning environments on students' levels of understanding and translating value concepts into behaviour was revealed in a holistic manner. The research concluded that value-based activities carried out in out-of-school learning environments have a positive impact on students. It was concluded that students acquired new knowledge in these environments and internalised values through experience. In this context, findings from student diaries, teacher observation forms, document analysis, and the researcher's diary supported the conclusion that students aimed to act in accordance with these values in their daily lives and gained awareness during this process. In this study, the learning outcomes of first-grade students regarding the specified values were observed within the scope of four activities prepared in line with the TYMM Virtue-Value-Action Framework and the Life Skills and Turkish teaching programme and carried out in out-of-school learning environments. The data obtained showed that when values education is supported by out-of-school learning environments, it fosters a stronger awareness and internalisation process among students.