Dinamik yetenekler ile mavi okyanus stratejisi ilişkisi üzerine görgül bir inceleme
An empirical study on the relationship between dynamic capabilities and blue ocean strategy
- Tez No: 996080
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM DUYGULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, stratejik yönetim literatürü çerçevesinde dinamik yetenekler ve mavi okyanus stratejisi arasındaki karşılıklı etkileşimi inceleyerek, işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etme mekanizmalarını ortaya koymaktadır. Açımlayıcı sıralı karma yöntem deseniyle yürütülen çalışmada pragmatist felsefi yaklaşım benimsenmiştir. Nicel araştırma kapsamında hedeflenen firmanın 100 beyaz yakalı çalışanına anket uygulanmıştır. Bu anketle yöneticilerin, dinamik yetenek boyutları (algılama, yakalama, yeniden yapılandırma) kullanım düzeyi algıları ortaya konulmuştur. Ayrıca yöneticilerin, mavi okyanus stratejisi eylemleri (eleme, azaltma, arttırma, yaratma) uygulama düzeyine dair perspektifleri ölçülmüştür. Nitel araştırma kapsamında aynı firmada stratejik kararlar almada etkili 5 üst düzey yöneticiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerde; nicel bulgulardaki soyut ilişkiler yönetici deneyimleri üzerinden somutlaştırılmıştır. Bu görüşmeler Maxqda yazılımında tümdengelimsel içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, alt boyutlar arasında ilişki tespit edilmiştir. Şiddetli rekabet ortamlarında dinamik yeteneklerin etkin kullanımının yeni talep alanları yaratmada ve rekabet dışı avantaj sağlamada etkili olduğu görülmüştür. Çalışma, literatüre ulusal bağlamda ilk kez alt boyut düzeyinde dinamik yetenek – mavi okyanus ilişkisinin test edilmesini sağlayarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca çalışma stratejik yönetim literatürüne, tek firmada uygulanan bütünleşik karma yöntemle çok boyutlu bakış açısı kazandırmaktadır. Yine nicel bulguların yönetici perspektifiyle derinlemesine somutlaştırılması, tezin pratik katkıları arasında yer almaktadır. Çalışmanın Türk sanayisinde, sektöründe öncü konumdaki bir firmada uygulanması tezin özgün katkıları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mutual interaction between dynamic capabilities and blue ocean strategy within the strategic management literature, revealing the mechanisms through which businesses achieve sustainable competitive advantage. The research was conducted using an explanatory sequential mixed-method design and adopted a pragmatist philosophical approach. Within the scope of the quantitative research, a questionnaire was administered to 100 white-collar employees of the targeted firm. This questionnaire revealed managers' perceptions regarding the usage level of dynamic capability dimensions (sensing, seizing, reconfiguring). Additionally, managers' perspectives on the implementation level of blue ocean strategy actions (eliminate, reduce, raise, create) were measured. Within the scope of the qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 5 senior executives who play an effective role in making strategic decisions within the same company. The abstract relationships revealed by the quantitative findings were contextualized through the managers' experiences by these interviews. These interviews were analyzed using deductive content analysis using the Maxqda software. The findings indicated that there is a relationship between the sub-dimensions. It demonstrates that the effective use of dynamic capabilities in intense competitive environments is effective in creating new demand areas and gaining non-competitive advantages. This thesis contributes to the literature by enabling the first sub-dimensional test of the dynamic capabilities – blue ocean relationship in the national context. It provides a multidimensional perspective to strategic management literature through an integrated mixed method applied in a single company. The in-depth concretization of quantitative findings through managerial perspective is in the practical contributions of the thesis. The application of the study in a company with a leader position in its sector within Turkish industry is in the original contributions of the thesis.