Yeni nesil alloplastik greftin taze çekim soketinde yeni kemik oluşumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of a novel alloplastic graft on new bone formation in fresh extraction sockets
- Tez No: 996083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN ALTAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çekim soketlerine uygulanan yeni nesil β-trikalsiyum fosfat (β-TKF) greft materyalinin yeni kemik oluşumu ve iyileşme üzerine etkisini değerlendirmek ve greft uygulanmayan soketlerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize split-mouth tasarımla yürütülen çalışmaya 10 gönüllü dahil edildi ve toplam 20 çekim soketi değerlendirildi. Deney grubunda soketlere β-TKF grefti uygulanırken, kontrol grubunda soketler greftsiz bırakıldı. Tüm olgular 4 ay boyunca takip edildi. Kemik yoğunluğu ve iyileşmenin değerlendirilmesi hem klinik takiplerle hem de konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) üzerinden elde edilen Hounsfield Unit (HU) değerleri kullanılarak ortalama, koronal, sagittal ve aksiyel kesitlerle yapıldı. Erken ve geç dönem komplikasyonlar da kaydedildi. Bulgular: Dört aylık takip sonucunda deney ve kontrol grupları arasında ortalama HU değerlerinde (p = 0,766), koronal (p = 0,692), sagittal (p = 0,775) ve aksiyel (p = 0,851) ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Erken dönemde herhangi bir komplikasyon gözlenmezken, geç dönemde yalnızca deney grubunda iki olguda enfeksiyon kaynaklı komplikasyon izlendi (p = 0, 474). Bu değer de istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Sonuç: β-TKF'ın güvenli ve biyouyumlu bir greft materyali olduğu; greftsiz iyileşmeye kıyasla erken dönemde istatistiksel üstünlük göstermemekle birlikte, klinikte uygulanabilir bir seçenek olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları arasında örneklem sayısının azlığı, takip süresinin kısa oluşu ve bireysel faktörlerin (ağız hijyeni, sigara kullanımı, genetik farklılıklar) etkisi yer almaktadır. Daha geniş örneklemler ve uzun dönemli çalışmalar, β-TKF'ın kemik rejenerasyonundaki etkinliğini daha kapsamlı biçimde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of the novel β-tricalcium phosphate (β-TCP) graft material on new bone formation and healing in extraction sockets, and to compare it with ungrafted sockets. Materials and Methods: This randomized split-mouth study included 10 volunteers, with a total of 20 extraction sockets evaluated. In the experimental group, β-TCP grafts were applied to the sockets, whereas the control group sockets were left to heal spontaneously. All cases were followed for 4 months. Bone density and healing were assessed both clinically and radiologically using cone-beam computed tomography (CBCT). Hounsfield unit (HU) values were obtained in average, coronal, sagittal, and axial sections. Early and late complications were also recorded. Results: After 4 months of follow-up, no statistically significant differences were observed between the experimental and control groups in mean HU values (p = 0.766), coronal (p = 0.692), sagittal (p = 0.775), and axial (p = 0.851) measurements. No early complications were detected, while two infection-related complications were observed in the experimental group during the late period (p = 0.474), which was also not statistically significant. Conclusion: β-TCP proved to be a safe and biocompatible graft material. Although it did not demonstrate statistical superiority over ungrafted healing in the early period, it can still be considered a clinically applicable option. Limitations of this study include the small sample size, short follow-up period, and the potential influence of individual factors such as oral hygiene, smoking, and genetic variations. Future studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are needed to further clarify the role of β-TCP in bone regeneration