Geleneksel güreşçilerde post-aktivasyon potansiyelinin farklı dinlenme sürelerinde aktif sıçrama ve çeviklik performansı üzerindeki etkisi
The effects of post-acti̇vati̇on potentiation on active vertical jump and agility performance at different recovery intervals in traditional wrestlers
- Tez No: 996112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yarım squat egzersiziyle uygulanan Post-Aktivasyon Potansiyeli (PAP) sonrası farklı dinlenme sürelerinin (4, 6 ve 8 dakika) geleneksel güreşçilerde aktif dikey sıçrama ve çeviklik performansı üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma, spor bilimleri alanında sıklıkla tercih edilen çapraz (crossover) deneysel desen kullanılarak yürütülmüş; her katılımcının tüm dinlenme koşullarını farklı günlerde ve standartlaştırılmış seans aralıklarıyla tamamlaması sağlanmıştır. Çalışma örneklemini, en az 6 aydır düzenli güreş antrenmanı yapan ve Smith Machine üzerinde 1 tekrar maksimum squat testine aşina olan toplam 12 geleneksel güreşçi oluşturmuştur. Performans ölçümleri, yalnızca araştırma kapsamında belirlenen dikey sıçrama ve illinois çeviklik testleri kullanılarak gerçekleştirilmiş; testler öncesinde tüm sporcular iki uyum seansı ve standart ısınma protokolünü tamamlamıştır. Veri toplama süreci, PAP stimulus'u sonrası dinlenme aralığı tamamlandıktan hemen sonra performans denemelerinin alınmasıyla yürütülmüş; tüm ölçümler saniye (sn) ve santimetre (cm) cinsinden kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular, PAP sonrası çeviklik performansının dinlenme süresine göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediğini (p > 0.05), ancak 8 dakikalık dinlenme süresinde dikey sıçrama değerleri ortalamasının en yüksek değeri sergilediğini, çeviklik testlerinde ise ortalamaların birbirine oldukça yakın bir performans bandında seyrettiğini ortaya koymuştur. Bu durum, geleneksel güreşçilerin performans karakterinin ayakta denge kontrolü, reaktif stabilite, kavrama stratejisi ve teknik hamle zamanlaması gibi çoklu motorik bileşenler tarafından baskın biçimde yönetildiğini, dolayısıyla PAP stimulus'unun çeviklik çıktılarında doğrudan büyük bir performans sıçramasına dönüşmeyebileceğini, ancak performans hazırlığını destekleyen akut bir nöromüsküler uyarı stratejisi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, buçalışma, geleneksel güreş literatürüne modern akut performans stratejileri açısından yeni bir değerlendirme zemini sunmakta ve PAP'nin geleneksel spor branşlarında test spesifik yansıma düzeylerinin sorgulanması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to comparatively examine the acute effects of Post-Activation Potentiation (PAP) induced by a half-squat conditioning protocol on active vertical jump height and Illinois agility performance in traditional wrestlers across different recovery intervals (4, 6, and 8 minutes). The research was conducted using a crossover experimental design, commonly applied in sport science. The study sample consisted of 12 traditional wrestlers who had been training regularly for at least 6 months and were familiar with the 1-repetition maximum squat test on a Smith Machine. Performance assessments were carried out exclusively using the vertical jump test and the Illinois Agility Test, without the inclusion of any additional measurements. All athletes completed two familiarization sessions (adaptation trials) and a standardized warm-up protocol. The data collection process involved recording performance attempts immediately after the completion of the assigned PAP recovery interval, with all outcomes measured and reported in centimeters (cm) for jump height and seconds (s) for agility completion time. The findings revealed that PAP did not produce a statistically significant difference in agility performance across the recovery intervals (p > 0.05), while the highest mean value for vertical jump height was observed following the 8-minute recovery condition. This suggests that the performance nature of traditional wrestlers is predominantly governed by integrated motor components, including standing balance control, reactive stability, grip-based body manipulation strategies, and the timing of technical maneuver execution, rather than by force–velocity outputs alone. Therefore, the neuromuscular excitation triggered by PAP may not translate into a large, direct performance jump in agility metrics, but may still serve as a supportive acute stimulus to enhance overall performance readiness when appropriately timed and individually interpreted. In conclusion, this study provides a new evaluation framework for the traditional wrestling literature through the lens of modern acute performance strategies, supporting the perspective that the test-specific manifestation of PAP in traditional sport disciplines warrants further critical inquiry and should be interpreted beyond isolated performance expectations.