Güreşçilerde dinamik kuvvet indeksine göre belirlenen kuvvet antrenmanlarının performansa etkisi
Effect of strength trainings determined according to dynamic strength index on performance in wrestlers
- Tez No: 955138
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Güreşçilerde maksimal kuvvet, patlayıcı kuvvet, kuvvette devamlılık ve anaerobik güç gibi fiziksel özellikler, yüksek düzeyde sportif performans için temel belirleyicilerdendir. Bu özelliklerin bireysel düzeyde doğru şekilde belirlenmesi, antrenman planlamasında etkinliği artırmakta ve zaman kayıplarını en aza indirmektedir. Bu çalışmanın amacı, düzenli antrenman yapan, sağlıklı ve müsabık güreşçilerde, dinamik kuvvet indeksine (DKİ) göre planlanan bireyselleştirilmiş kuvvet antrenmanlarının performansa etkisini incelemektir. Araştırma kapsamına alınan 24 güreşçi, dinamik kuvvet antrenman (DKA) ve klasik kuvvet antrenman (KKA) grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. DKA grubundaki sporcuların ortalama yaşı 19,10 ± 2,02 yıl, vücut ağırlığı 81,87 ± 16,75 kg ve boy uzunluğu 173,02 ± 5,04 cm; KKA grubundaki sporcuların ise ortalama yaşı 21,14 ± 2,14 yıl, vücut ağırlığı 84,37 ± 10,22 kg ve boy uzunluğu 174,45 ± 6,20 cm olarak belirlenmiştir. DKA grubuna, DKİ'ye göre belirlenen balistik, eşzamanlı ve maksimal kuvvet antrenmanları, KKA grubundaki sporcular ise geleneksel kuvvet antrenmanları uygulanmıştır. Her iki grup, haftada üç gün kuvvet ve iki gün güreş antrenmanı olmak üzere toplam beş gün antrenman yapmışlardır. Çalışmada, katılımcıların izokinetik kas kuvvet parametreleri, bir maksimal tekrar (1-MT) kuvvet değerleri ve anaerobik güç düzeyleri, sekiz haftalık antrenman programı öncesi ve sonrasında ölçülmüştür. Elde edilen veriler Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Physical attributes such as maximal strength, explosive power, strength endurance, and anaerobic capacity are critical determinants of high-level athletic performance in wrestling. Accurate identification of these attributes on an individual basis enhances training efficiency and minimizes time loss during the preparation process. The aim of this study is to examine the effect of individualized strength training programs based on the Dynamic Strength Index (DSI) on the performance of healthy and competitive wrestlers who engage in regular training. A total of 24 male wrestlers participated in the study and were divided into two groups: DSI-based dynamic strength training (DKA) group, and the traditional strength training (KKA) group. The wrestlers in the DKA group had a mean age of 19.10 ± 2.02 years, body weight of 81.87 ± 16.75 kg, and height of 173.02 ± 5.04 cm. The wrestlers in the KKA group had a mean age of 21.14 ± 2.14 years, body weight of 84.37 ± 10.22 kg, and height of 174.45 ± 6.20 cm. The DKA group received individualized training protocols including ballistic, concurrent, and maximal strength exercises based on their DSI values, while the KKA group followed traditional strength training routines. Both groups trained five days per week, consisting of three strength and two wrestling sessions. Participants' isokinetic muscle strength parameters, one-repetition maximum (1-RM) values, and anaerobic power levels were measured before and after the eight-week training protocol. The collected data were statistically analyzed using the Mann-Whitney U and Wilcoxon tests.