Uygun fiyatlı motorlu taşıt finansmanı için yeni bir yaklaşım: Bisuhulat Amtilak Sayyara (BAS) modeli
A new approach to affordable motor vehicle financing: Bisuhulat Amtilak Sayyara (BAS) model
- Tez No: 996128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMOLA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Kazakistan, Malezya ve Katar'daki orta sınıfı temsil eden lise öğretmenlerinin motorlu taşıt sahibi olma imkanlarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmada öncelikle söz konusu ülkelerdeki İslami finans sisteminin gelişimi ve İslami bankaların uyguladığı araç finansman yöntemleri analiz edilmiştir. Ardından lise öğretmenlerinin gelir düzeyi, örnek araç olarak seçilen Toyota Corolla'nın fiyatları ve İslami bankaların sunduğu finansman modelleri ve onların detayları değerlendirilerek ülkeler arası karşılaştırma yapılmıştır. Bulgular, araç finansmanı için ayrılabilir maaş oranlarının Türkiye'de %200 olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara göre Türkiye'de bir lise öğretmeninin araç finansmanı için maaşının iki katını ayırması gerektiği ortaya çıkmış. Bu durum, orta sınıf bireyler için araç edinimini önemli ölçüde zorlaştıran bir ekonomik kısıt olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın çözüm önerisi olarak, orta sınıfın araç sahibi olma imkanlarını artırmaya yönelik bir yöntemi olan Uygun Fiyatlı Motorlu Taşıt Finansmanı İçin Yeni Bir Yaklaşım Bisuhulat Amtilak Sayyara (BAS) Modeli sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the motor vehicle ownership opportunities of high school teachers representing the middle class in Turkey, Kazakhstan, Malaysia, and Qatar. The research first analyzes the development of the Islamic finance system in these countries and the vehicle financing methods applied by Islamic banks. Subsequently, the teachers' income levels, the prices of a sample vehicle (Toyota Corolla), and the financing models offered by Islamic banks, along with their details, were evaluated to enable a cross-country comparison. The findings show that the proportion of monthly income required for vehicle financing is 200% in Turkey. Accordingly, a high school teacher in Turkey would need to allocate twice their monthly income for vehicle financing. This situation constitutes a significant financial constraint that substantially limits the ability of middle-class individuals to acquire a vehicle. As a solution, the study proposes a method aimed at increasing the vehicle ownership opportunities of the middle class: The Affordable Motor Vehicle Financing via a New Approach – Bisuhulat Amtilak Sayyara (BAS) Model.