3-6 yaş grubu çocuklardaki besin reddi ile ebeveyn duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between food refusal in children aged 3–6 and parents' emotion regulation skills
- Tez No: 996181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 3-6 yaş grubu çocuklardaki besin reddi ile ebeveyn duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, katılımcıların belirlenmesi aşamasında uygun örnekleme yöntemi kullanılmış ve çalışma İstanbul ilinde 3-6 yaş arasında okul öncesi eğitime devam eden çocuğu bulunan 100 anne ve çocuğu oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılara ilişkin demografik bilgilerin edinilmesi amacıyla“Demografik Bilgi Formu”, çocukların besin reddi düzeyini belirlemek için“Çocuk Besin Reddi Ölçeği (ÇBRÖ)”ve ebeveynlerin duygu düzenleme becerilerini değerlendirmek için ise“Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği (EDDÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normallik varsayımının sağlandığı durumlarda bağımsız örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Anova; varsayımın sağlanmadığı durumlarda ise Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H Testleri uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişkileri belirlemek amacıyla ise parametrik koşullarda Pearson, non-parametrik koşullarda Spearman Korelasyon Katsayıları kullanılmıştır. Araştırmada bağımsız örneklem t-Test ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çocuğun cinsiyeti, yaşı, ailedeki toplam çocuk sayısı, anne ve babanın yaşı, çalışma durumu, öğrenim düzeyi, ailenin algılanan gelir düzeyi, evde çocuğun bakımına destek olan bireylerin bulunma durumu gibi değişkenlerin çocukların besin reddi puanları ve annelerin duygu düzenleme beceri puanları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca çocuk besin reddi toplam puanı ve alt boyutları ile ebeveyn duygu düzenleme becerileri toplam puanı ve alt boyutları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between food refusal in children aged 3–6 and the emotion regulation skills of their parents. In this study, which utilized a relational survey model, a convenient sampling method was used to select participants, and the study consisted of 100 mothers and children aged 3-6 attending preschool education in Istanbul. To collect data, the“Demographic Information Form”was used to obtain demographic details about the participants; the“Child Food Refusal Scale (ÇBRÖ)”was used to determine the level of food refusal in children; and the“Parental Emotion Regulation Scale (EDDÖ)”was used to assess parents' emotion regulation skills. In data analysis, independent samples t-Tests and One-Way ANOVA were used when the assumption of normality was met; Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H Tests were used when the assumption was not met. Pearson Correlation Coefficients were used in parametric conditions and Spearman Correlation Coefficients were used in non-parametric conditions to determine the relationships between variables. The study used independent samples t-Test and One-Way Analysis of Variance. The study found that variables such as the child's gender, age, total number of children in the family, mother and father's age, employment status, education level, perceived income level, and the presence of individuals supporting child care at home did not significantly affect children's food refusal scores or mothers' emotion regulation skill scores. Furthermore, no statistically significant relationship was found between the child's food refusal total score and its subscales and the parent's emotion regulation skill total score and its subscales.