Bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ve yeme farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable food literacy and eating awareness before and after bariatric surgery
- Tez No: 996186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma bariatrik cerrahi hastalarında cerrahi öncesi ve sonrası sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ve yeme farkındalığının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma özel bir bariatrik cerrahi kliniğinde Nisan 2025-Ocak 2026 tarihleri arasında yaşları 18-64 yıl aralığındaki bariatrik cerrahi geçirecek 50 bireye (41 kadın, 9 erkek) uygulanmıştır. Bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası 6. ayda anket formu aracılığıyla sosyodemografik veriler sorgulanmış, Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği (SGOÖ), Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30) ve 24 saatlik hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydı alınmıştır. Yaş, vücut ağırlığı (kg), boy uzunluğu (cm), demografik özellikler, hastalık durumu, beslenme alışkanlıkları ve davranışlarına yönelik anket formu uygulanmıştır. Veriler SPSS programında değerlendirilip yorumlanmıştır. Çalışmada bireylerin yaş ortalamasının 38.6411,05 yıl olduğu ve cerrahi sonrası Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalamasının 30.21±3,48 olduğu bulunmuştur. SGOÖ toplam puanı kadın ve erkeklerde yükselmiştir (p<0,001). Erkeklerde“Sürdürülebilir Gıda Bilgisi-1”(p<0,01),“Sürdürülebilir Gıda Bilgisi-2”(p<0,05),“Tutumlar”(p<0,05),“Harekete Geçme Niyeti ve Stratejileri”(p<0,05) ve SGOÖ toplamda (p<0,001) anlamlı fark bulunmuştur. Kadınlarda SGOÖ'nün tüm alt boyutlarında ve toplam puanda anlamlı artış saptanmıştır (p<0,001). YFÖ-30'un kadın ve erkeklerin toplam puanlarında artış görülmüştür (p<0,001). Erkeklerde“Yeme Disiplini”(p<0,01),“Bilinçli Beslenme”(p<0,001) ve toplam puanda (p<0,001) anlamlı fark bulunurken; kadınlarda“Farkındalık”dışındaki tüm alt boyutlarda ve toplam puanda anlamlı fark saptanmıştır (p<0,001). Cinsiyete göre cerrahi öncesi“Yeme Kontrolü”puanlarında anlamlı fark belirlenmiştir (p<0,05). Bu bulgular doğrultusunda bireylerin bariatrik cerrahi sonrası sürdürülebilir gıda okuryazarlıkları ve yeme farkındalıklarının olumlu yönde değiştiği gözlemlenmiştir. Yeme davranışının cerrahi sonrası değiştiğini göstererek önemli bir faktör haline gelmiş ve literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate sustainable food literacy and eating awareness in bariatric surgery patients before and after surgery. The study was carried out in a private bariatric surgery clinic between April 2025 and January 2026 and included 50 individuals (41 women, 9 men) aged 18–64 years who were scheduled to undergo bariatric surgery. Sociodemographic data were collected through a questionnaire before surgery and at the 6th month after surgery; the Sustainable Food Literacy Scale (SFLS), the Eating Awareness Scale (EAS-30), and dietary intake records were obtained using the 24-hour dietary recall method. A questionnaire assessing age, body weight (kg), height (cm), demographic characteristics, disease status, nutritional habits, and behaviors was administered. The data were evaluated and interpreted using the SPSS program. In the study, the mean age of the participants was found to be 38.64±11.05 years, and the mean postoperative Body Mass Index (BMI) was 30.21±3.48. The total SFLS score increased in both women and men (p<0.001). In men, significant differences were found in Sustainable Food Knowledge-1 (p<0.01), Sustainable Food Knowledge-2 (p<0.05), Attitudes (p<0.05), Intention and Strategies for Action (p<0.05), and the total SFLS score (p<0.001). In women, a significant increase was observed in all sub-dimensions of the SFLS and in the total score (p<0.001). An increase was observed in the total EAS-30 scores of both women and men (p<0.001). While significant differences were found in men in Eating Discipline (p<0.01), Conscious Eating (p<0.001), and the total score (p<0.001); in women, significant differences were detected in all sub-dimensions except Awareness and in the total score (p<0.001). According to gender, a significant difference was determined in preoperative“Eating Control”scores (p<0.05). In line with these findings, it was observed that individuals' sustainable food literacy and eating awareness changed positively after bariatric surgery. By demonstrating that eating behavior changes after surgery, this study has become an important factor and contributes to the literature.