Resim sanatında anatomi ve figüratif resme etkisi
Anatomy in art and its impression in figurative art
- Tez No: 99625
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Varoluşundan günümüze kadar doğayı ve kendini keşfetme süreci içinde olan insan için en önemli bilgi kaynağı sanat ve bilim olmuştur. Ayrıca bilim ve sanat öncelikle doğayı, daha sonra kendisi dahil her şeye karşı egemenlik kurmak isteyen insan için araç olmuştur. Her ikisinin de amacı gerçeği ve gerçekliği kavramak, onu değerlendirmek ve o gerçeğe egemen olmayı başarabilmektir. Gelişim süreci içinde gerek sanat, gerek bilim için en fazla ilgiyi insanın kendisi çekmiştir, insanın kendine verdiği değerle ve kendini tanımlama biçimiyle uygarlık tarihinin katmanları oluşmuştur. Bilim ve sanatın en önemli kesişme noktalarından biri insan vücudunun yapısı olmuştur. Doğa karşısında varlığım sürdürme çabası içinde olan insan için kendi bedeni en önemli ifade aracı olmuştur. Antik çağlardan itibaren yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Sanatsal Anatomi figüratif sanatların temel bilgisi olma niteliğini kazanmıştır. Ancak bu sanatsal bilgiyle donatılmış eser gelecek zamanda da varlığım sürdürebilmektedir. Sanatta yeni yorumlamş biçimleri ortaya koymak için geçmişin sanatsal bilgilerinin çok iyi özümsenmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda sanatta sürekililik sağlanabilmektedir. Bugünün sanat dünyasında insan bedeninin yapısının ön planda değerlendirmemek, sağlam bir temelden ve verilerden yoksun olarak yola çıkmak şeklinde yorunüanmaktadır. Değerini insan ve insana bağlı değerlerden alan sanat eserinde, insanın kendisini dışlaması sanatı insanlık amacından uzaklaştırmaktadır. Gelenekten hız alan ve beslenen sanatta Sanatsal Anatomiye gerekli önemin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important source of information has been art and science for mankind who has been in the process of discovering himself and the nature from his existence until present. Besides, science and art has been preeminently means for the nature, and subseguently for mankind that wants to set up sovereignty against everything including himself. The aim of both is to realize the truth and reality, evaluate it and be able to manage to be dominant on the reality. Mankind himself drew the mast attention for both art and science in the process of development. The layers of civilization history were formed with the ways and values that mankind himself esteemed and identified. One of the most important intersecting points of science and art has been anatomy. Anatomy of human being has been a means of statement for mankind making efforts in keeping his existence against the nature. As from antigue ages, the artistic anatomy coming into existence at the end of intensive efforts has gained the guality of being the basic knowledge of figurative arts. But, this work of art eguipped with artistic talents has also kept its existence in the future. In order to reveal some new ways of commenting in art, the artistic knowledgement of the past should be analysed thoroughly. At the end this, the continuity in art has been able to keep going. Not evaluating anatomy in the first stage in the art world of today is commented in the way of setting up without having sound base and data. That humanbeing excludes himself in the work of art taking its values from mankind- based merits keeps the art at a distance from the mankind's aim. Artistic anatomy should be given necessary importance in the art that has been inspired and originated from customs.