Sanayi işletmelerinde finansman giderlerinin saptanması ve mamül maliyetlerine yüklenmesi
Fixing the financing costs in industrial establishments and adding them to the cost of products
- Tez No: 99624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. EROL UÇMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
11 ÖZET Endüstri işletmelerinde üretim faaliyetlerinin verimli ve güvenli olmasında finansman önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda endüstri işletmelerinde finansman kadar önemli bir olgu da mamul üretimi ile toplumsal gereksinimlerin giderilmesinin bedelini saptamaktır. Başka bir anlatımla üretim faaliyetlerinin iktisadiiiği verimliliği ve satış fiyatlarının daha gerçekçi bir hesaplama sonucu belirlenmesidir. Dolayısıyla faaliyetler ve yatırımlar için gerekli olan finansmanın tedarik edilmesi rasyonel biçimde kullanılması mali durum tablolarının işletme sonuçlarını yansıtması ve üretim sürecinde işletmenin belirlenen amaçlara ulaşması doğru ve süratli kararların alınmasını gereklilikten öte zorunlu kılmaktadır. Kaldı ki finansman sorunu açıdan belirtilmesi gereken ilk gerçek ülkemizde işletmelerin özkaynak ile kurulup özkaynak ile yaşamadıklarıdır. Türkiye'de bir çok işletme yabancı kaynaklarla kurulup yabancı kaynaklarla yaşarlar. Bunun sonucu olarakta finansman sorunu kuruluş aşamasında başlayıp sürekli günceliğini korumaktadır. Bu çalışmamda; sürekli güncelliğini koruyan finansman giderlerinin bağımsız bir maliyet unsuru olarak ele alınması gerekliliği ve uygulaması, bir bütünlük kazandıracak sonuçlara ulaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Financing plays an important role for the productivity and security of manufacturing process in industrial establishments. Another important point is the determination of manufacturing costs and the demands of society. In other words, it is essential to make a more accurate estimation of cost in order to make a more economic and productive manufacturing and to determine the sales prices. Thus, rapid and accurate decision-making is not a requirement but an obligation to provide the capital required for activities and investments, to make the financial tables reflect the true results of management and to hit the targeted figures. Furthermore, the main problem about capitalising in Turkey to be underlined is that the establishments are both founded and managed by foreign capital. This is why the financing problem is a continuous problem that maintains its priority from the very point of the foundation of establishments. In this study, I will try to point out the necessity of handling financing costs as an independent element of the financing process, and to achieve results that would be complete in their application.