Uwe Timm'in çocuk hikayelerindeki değerler
Values in Uwe Timm's children's stories
- Tez No: 996253
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEPEBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuk edebiyatıyla ele alınan değer konusunu Uwe Timm'in dört adet çocuk kitaplarından incelemektir. Çocukların erken dönemde edinebilecekleri bazı değer ve kavramlar ele alınmıştır. Çalışmada veriler doküman incelemesi tekniği ile toplanmış, içerik analizi yöntemi ile de analiz edilmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde, çocuk edebiyatı ve değerler hakkında genel bilgilere yer verilip bulgular kısmında Uwe Timm'in çocuk edebiyatı eserleri ileti ve değer kavramları bağlamında değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları, Uwe Timm'in incelenen dört eserinde kök değerlerin büyük ölçüde görünür olduğunu; özellikle adalet, aidiyet, dostluk, tüm canlılara saygı, özdenetim ve sabır değerlerinin belirgin biçimde öne çıktığını göstermektedir. Timm, değer aktarımını doğrudan öğüt verici bir düzlemden ziyade, okuru etik açıdan sorgulamaya yönelten bir anlatı yapısı içinde sunmaktadır. Adalet değeri, eserlerde çoğunlukla ihlali üzerinden ele alınmakta ve ilahi ya da kurumsal bir üst otoriteye bağlanmaksızın, bireyin vicdanına dayalı içsel bir ölçüt olarak kurgulanmaktadır. Aidiyet ise adaletle doğrudan ilişkili bir hak olarak sunulmakta; karakterlerin yaşadıkları kayıplar, yeni aidiyet alanlarının keşfiyle bir büyüme ve olgunlaşma sürecine dönüşmektedir. Dostluk, romantize edilmeden; hayatta kalmayı, gelişmeyi ve doğru yönelimi mümkün kılan işlevsel bir değer olarak ele alınmaktadır. Saygı, kurallara uyumdan çok kırılgan olanın korunması ve tüm canlıların etik değeri üzerinden tanımlanmaktadır. Özdenetim ve sabır ise pasif bekleyişten ziyade, doğru zamanda doğru tepkiyi verebilmeyi sağlayan stratejik değerler olarak sunulmaktadır. Dürüstlük, sevgi, sorumluluk ve yardımseverlik ise daha çok diğer değerlerin tamamlayıcı unsurları şeklinde kurgulanmaktadır. Genel olarak eserlerde öne çıkan değerlerin, Schwartz'ın evrenselcilik, iyilikseverlik ve öz yönelim boyutlarıyla büyük ölçüde örtüştüğü; güç, statü ve haz temelli değerlerin ise bilinçli biçimde geri planda bırakıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the theme of values addressed in children's literature through four children's books by Uwe Timm. Some values and concepts that children can acquire at an early age are discussed. Data was collected using document analysis techniques and analyzed using content analysis. The theoretical framework of the study includes general information about children's literature and values, while the findings section evaluates Uwe Timm's children's literature works in the context of communication and value concepts. The study findings show that core values are largely visible in the four works by Uwe Timm examined; in particular, the values of justice, belonging, friendship, respect for all living beings, self-control, and patience stand out prominently. Timm presents the transmission of values not in a directly didactic manner, but within a narrative structure that prompts the reader to question ethically. The value of justice is mostly addressed through its violation in the works and is constructed as an internal criterion based on the individual's conscience, without being linked to a divine or institutional higher authority. Belonging is presented as a right directly related to justice; the losses experienced by the characters transform into a process of growth and maturation through the discovery of new areas of belonging. Friendship is treated as a functional value that enables survival, growth, and proper orientation, without being romanticized. Respect is defined not so much as conformity to rules, but as the protection of the vulnerable and the ethical value of all living beings. Self-control and patience are presented as strategic values that enable the right response at the right time, rather than passive waiting. Honesty, love, responsibility, and helpfulness are framed more as complementary elements to the other values. Overall, the values that stand out in the works largely coincide with Schwartz's dimensions of universalism, benevolence, and self-orientation; values based on power, status, and pleasure are consciously relegated to the background.