Modern bir Nasreddin Hoca: Bir eğitimci olarak Wilfried Buch
A modern Nasreddin Hoca: Wilfried Buch as an educator
  1. Tez No: 996254
  2. Yazar: İSMAİL YUSUF KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Wilfried Buch'un eğitim anlayışı, eğitimi yalnızca bilişsel kazanımlarla sınırlamaz. Buch'a göre ruhsal ve zihinsel gelişim birlikte ilerlemelidir.“Wilfried Buch'un Aydınlanması”olarak adlandırılan beş ilke; eleştirel düşünce, tartışma kültürü, ruhsal ve zihinsel beslenme, karşılıklı insani saygı ve hayata dönük ders içerikleri modern pedagojik yaklaşımlarla bir örtüşme içindedir. Buch'un eğitime bakışında soru sorma hakkı eğitimin merkezinde yer almaktadır. Eleştirel düşünmenin çıkış noktası, doğru yanıtlardan çok doğru sorulardır. Wilfried Buch'a göre öğretinin etkili ve kalıcı olması, uzun ve tekrarlayıcı açıklamalardan ziyade kısa, öz ve gerektiğinde örtük olmasıyla mümkündür. Buch'un ders tasarımında“dedektif romanı”örneğiyle vurguladığı üzere merakla başlayan öğrenme, keşfe, soru sormaya dayalı dinamik bir süreç olmalıdır. Öğretinin gizli olması hatta“olmaması”, tıpkı açık sonlu bir edebi eserde olduğu gibi, merak uyandırarak öğrenciyi aktif bir anlam arayışına yöneltir. Aynı zamanda açık bırakılan sonlar, öğrencide merak duygusunu tetiklediği için araştırma ve sorgulama güdüsünü güçlendirir. Bu bağlamda edebiyat hem merakla öğrenmeyi başlatma hem de öğrenmenin derinleşmesini sağlama noktasında temel araçlardan biri olarak eğitimde merkezi bir role sahiptir. Bu çerçevede Buch'un örnek verdiği üç öğretmen figüründen söz etmek mümkündür: Dine derinden bağlı olmakla birlikte aydınlanmacı düşünceyi de taşıyan“okul çocuğu”,“milletin öğretmeni”Hebel, öğretmenin sürekli öğrenen, sorgulayan ve dönüşen bir özne olması gerektiğini ortaya koyan“öğrenen öğretmen”,“öğreten şair”Brecht ve hem güldüren, merak uyandıran ve çelişki yoluyla düşünmeye sevk eden pedagojik bir tutumu temsil eden hem de eşeğine ters binme örneğinde olduğu gibi öğretmen öğrenci ilişkisinde nezaket ve karşılıklı saygıyı merkeze alan, öğreticiliği otoriteyle değil insani temasla kuran Nasreddin Hoca. Buch'un eserlerinde de gözlenen kültürel çeşitlilik çok farklı coğrafyalardan ve çeşitli dönemlere ait deyimler, şiirler, elyazmaları ve teknik-metinsel referanslar onun eğitim düşüncesinin evrensellik öğesini ve köklere bağlılık ile yenilik arasındaki sentez arayışını yansıtmaktadır. Wilfried Buch, hem“edebiyatçılar aslında daha iyi öğretmenlerdir”diyerek hem de edebiyat ile eğitim bilimleri arasındaki karşılıklı beslenmeyi uygulamalı düzeyde göstererek, edebiyatın pedagojiden; pedagojinin de edebiyattan öğrenecek çok şeyi olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Wilfried Buch's approach to education does not limit education to cognitive gains alone. According to Buch, spiritual and mental development must progress together. The five principles known as“Wilfried Buch's Enlightenment”critical thinking, a culture of debate, spiritual and mental nourishment, mutual human respect, and life-oriented lesson content are consistent with modern pedagogical approaches. In Buch's view of education, the right to ask questions is central. The starting point for critical thinking is not so much correct answers as correct questions. According to Wilfried Buch, effective and lasting teaching is possible through short, concise, and, when necessary, implicit explanations rather than long and repetitive ones. As Buch emphasizes in his lesson design using the example of a“detective novel,”learning that begins with curiosity should be a dynamic process based on discovery and questioning. The fact that teachings are hidden or even“non-existent,”just like in an open-ended literary work, arouses curiosity and directs the student towards an active search for meaning. At the same time, open endings trigger curiosity in students, strengthening their drive to research and question. In this context, literature plays a central role in education as one of the fundamental tools for both initiating learning through curiosity and deepening learning. In this context, it is possible to mention the three teacher figures cited by Buch: Hebel, the“schoolchild”, the“teacher of the nation,”who was deeply committed to religion but also embraced enlightened thinking; Brecht,“the learning teacher”,“teaching poet”, who emphasized that teachers must be constantly learning, questioning, and evolving subjects and most importantly the teacher who both amuses and provokes thought through contradiction Nasreddin Hoca, who, as in the example of riding his donkey backwards, centers courtesy and mutual respect in the teacher-student relationship and establishes teaching through human contact rather than authority. The cultural diversity observed in Buch's works, with idioms, poems, manuscripts, and technical-textual references from very different geographies and periods, reflects the universality of his educational thought and his search for a synthesis between attachment to roots and innovation. Wilfried Buch, both by stating that“literary figures are actually better teachers”and by demonstrating the mutual enrichment between literature and educational sciences at a practical level, has emphasized that literature has much to learn from pedagogy, and pedagogy has much to learn from literature.