Çağdaş alman romanında yabancıyla karşılaşma (Uwe Timm'in Schlangenbaum adlı romanı örneğinde)
Meeting with the stranger in the contemporary German literature (Illustrated by the roman Schlagenbaum of Uwe Timm)
  1. Tez No: 214933
  2. Yazar: BARIŞ KONUKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KURUYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
?Çağdaş Alman Romanında Yabancıyla Karşılaşma (Uwe Timm'inSchlangenbaum Adlı Romanı Örneğinde)? adlı bu yüksek lisans tez çalışmasındaamaçlanan, yabancılık kavramının toplumsal ve kültürel farklılıklardankaynaklandığını göstermektir. Çalışmamızda yola çıkış tezimiz şudur: Kültür vetoplum etkileşim içindeki kavramlardır. Kişi doğup büyüdüğü toplumdan farklı birtoplumun içine girerse farklı bir kültürle yüzleşir. Bu durum ise yabancılıkdeneyimine yol açar.Söz konusu deneyimin çağdaş Alman yazınında nasıl ele alındığı ise tezde,günümüz Alman yazınında önemli bir yere sahip, 68 kuşağından bir yazar olan UweTimm'in Schlangenbaum adlı romanı örneğinde gösterilmeye çalışılmıştır. Romanınbaş karakterinin yaşadığı yabancılık deneyimi tam da, farklı bir toplumsal yapı vebunun beraberinde getirdiği farklı bir kültürel değerler dizgesi ile yüzleşen biröznenin yaşayacağı türden yabancılık deneyimine örnek gösterilebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWhat is aimed in this master thesis ?Meeting with The Stranger in TheContemporary German Literature (Illustrated by The Roman Schlangenbaum of UweTimm)?, is to show that the concept of strangeness is founded on social and culturaldifferences. Our main thesis is called: Culture and society are interactional concepts.If a person enters to a different society he faces a different culture. This causes theexperience of strangeness.How it is dealt with this theme in the contemporary German literature is triedto be illustrated by the roman Schlangenbaum of Uwe Timm, who is a member of 68generation and has an important place in todays German literature. The strangenesswhich the romans protagonist confronts with, is a good example for that kind ofexperience which is caused by meeting a different social structure and culturalsystem.