Lise öğrencilerinin pozitif psikolojik sermayelerinin arttırılmasına yönelik karma bir çalışma
A mixed study on increasing the positive psychological capital of high school students
  1. Tez No: 996252
  2. Yazar: SEMİHA BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM TÖSTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin pozitif psikolojik sermaye düzeylerini arttırmada grupla psikolojik danışma oturumlarından oluşan Psikolojik Sermaye Geliştirme Eylem Planının (PSGEP) etkililiği araştırılmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş ve bu kapsamda iç içe geçmiş(gömülü) desen kullanılmıştır. Araştırmanın ana çerçevesini nicel yöntem oluşturmaktadır. Nicel boyutta, deneysel desenlerden ön test- son test kontrol gruplu desen tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Siirt ili Zeynep Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 45 öğrenciden oluşmaktadır. Bu doğrultuda araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen lise öğrencileri deney grubuna (n=23) ve kontrol grubuna(n=22) rasgele atanmıştır. PSGEP'nın etkililiğini incelenmesi amacıyla Atila ve Dönmez (2022) tarafından geliştirilen Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna sekiz oturumluk Psikolojik Sermaye Geliştirme Eylem Planı uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Eylem planının etkililiğini incelemek amacıyla her iki gruba da ön test- son test uygulanmış ve puanların farklılaşma durumlarını incelemek için Bağımsız Örneklem T Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Withney U testleri uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise uygulanan PSGEP' nın etkililiğini desteklemek adına deney grubundaki öğrencilere her oturumdan sonra açık uçlu sorulardan oluşan etkinlik değerlendirme formları uygulanmıştır. Bu formlardan elde edilen veriler nicel bulguları desteklemek amacıyla kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemi ile veriler incelenmiştir. Böylece araştırma, nicel yöntemin baskın olduğu, nitel yöntemin ise bu yöntemin içine gömülü olarak toplandığı iç içe geçmiş karma desen ile yürütülmüştür. Nicel bulgular PSGEP sonrasında deney grubundaki öğrencilerin psikolojik sermaye toplam puanları ve alt bileşen puanlarında anlamlı düzeyde artış olduğunu göstermiştir. Nitel bulgular öğrencilerin kendine güven, umut, olumlu düşünme ve zorluklar karşısında direnç kazanma temalarına vurgu yaptıklarını göstermiştir. Sonuç olarak; PSGEP' nın ergenlerin psikolojik sermaye algıları üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığını, psikolojik sermaye odaklı grup çalışmalarının ergenlerin psikolojik iyi oluşlarını desteklemede etkili bir müdahale aracı olabileceğini göstermektedir. Herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubu öğrencilerinin psikolojik sermaye algılarında bir değişim olmamıştır. Bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of the Psychological Capital Development Action Plan (PSGEP), which consists of group psychological counselling sessions, in increasing the levels of positive psychological capital among secondary school students. A mixed-methods approach combining quantitative and qualitative methods was adopted for the research, and a nested design was used within this framework. The quantitative method forms the main framework of the research. In terms of quantitative analysis, a pre-test-post-test control group design was preferred from among experimental designs. The study group consisted of 45 students enrolled at Zeynep Hatun Vocational and Technical Anatolian High School in Siirt province. Accordingly, high school students who volunteered to participate in the study were randomly assigned to the experimental group (n=23) and the control group (n=22). The Psychological Capital Perceptions Scale developed by Atila and Dönmez (2022) was used to examine the effectiveness of the PSGEP. An eight-session Psychological Capital Development Action Plan was implemented for the experimental group, while no intervention was made for the control group. To examine the effectiveness of the action plan, pre- and post-tests were administered to both groups, and the Independent Samples T-test, Wilcoxon Signed-Rank Test, and Mann-Whitney U test were applied to examine the differences in scores. In the qualitative dimension of the research, activity evaluation forms consisting of open-ended questions were administered to the students in the experimental group after each session to support the effectiveness of the applied PSGEP. The data obtained from these forms were used to support the quantitative findings. The data were examined using descriptive analysis. Thus, the research was conducted using a mixed design, with the quantitative method being dominant and the qualitative method embedded within it. The quantitative findings showed a significant increase in the total psychological capital scores and subcomponent scores of the students in the experimental group after the PSGEP. Qualitative findings revealed that students emphasised themes of self-confidence, hope, positive thinking, and resilience in the face of difficulties. In conclusion, the PSGEP led to a significant difference in adolescents' perceptions of psychological capital, demonstrating that psychological capital-focused group work can be an effective intervention tool in supporting adolescents' psychological well-being. There was no change in the psychological capital perceptions of the control group students, who did not participate in any intervention. Recommendations were made to researchers and practitioners based on the findings.