İlköğretim okullarında (devlet?özel) ve dershanelerde görev yapan fen ve teknoloji öğretmenlerinin kullandıkları öğretim yöntem ve teknikleri ile ilgili öğrenci görüşleri
Student opinions about the teaching methods & techniques used by science and technology teachers working in primary school and private courses
- Tez No: 278192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz bilgi çağında, bir alanla ilgili çok fazla bilgi bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kadar fazla bilgiyi öğrencilere öğretmek çoğu kez mümkün olmamaktadır. Okul ve sınıf ortamı, kullanılan materyaller, kullanma şekilleri, öğretme yöntemleri, öğrenci, öğretmen arasındaki ilişkiler, öğretmenin özellikleri, öğrencilerinin özellikleri gibi birçok şey öğrenme ve öğretmeyi etkilemektedir.Müfredatın genişliği dolayısıyla, kısıtlı ders saatleri çok verimli kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde öğrenciler amaçlanan bilgi düzeyine ulaştırılabilirler. Fakat genellikle öğretmenlerin hangi öğretim yöntemlerini hangi konuda kullanacaklarını ,hangi çeşit malzeme ve yardımcı kaynaklardan yararlanacaklarını bilmediklerinden ötürü müfredat bitimi sonunda öğrencilerin beklenen bilgi düzeyine ulaştırılamadığı görülmektedir.Bu çalışmada Fen ve Teknoloji Öğretmenlerinde bulunması gereken nitelikler ve Fen Eğitiminin amaçları ile önemi belirtilmiştir. Fen Biliminin öğretimi sırasında hangi öğretim yöntemlerinin kullanılabileceği, yöntemlerin avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır. Ayrıca araç gereçlerin hangi özelliklere sahip olduğu ve nasıl kullanılacağı da belirtilmiştir.Sonuç olarak bu çalışmada kolej ve devlet ilköğretim okulları ile dershanelerde kullanılan öğretim yöntemleri, öğretmen özellikleri, sınıf ortamı, kullanılan ders kaynakları, araç ve gereçler karşılaştırılmıştır.Her üç kurumda da farklı ya da benzer eğitim ve öğretim durumuna rastlanmıştır. Araştırma öğrencilerin kolej ya da dershanelere paralı da olsa devam etmelerinin nedenlerine de ışık tutmaktadır.Dünyada meydana gelen değişmeler tüm kesimleri etkilediği gibi eğitimle ilgili unsurlarında hızlı bir değişim göstermesine neden olmaktadır. Toplumda değişim sürecini başlatma sorumluluğu bulunan eğitim kurumlarının kendi yapısal özelliklerine, içinde bulunduğu çevrenin öğretmen, öğrenci ve velilerinin beklentilerine uygun değişim uygulamaları yapması zorunla hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s knowledge area, there is too much knowledge in one field. Therefore, it isn?t often possible to teach the students all this information. Many things would effect learning and teaching such a s school and classroom environment, the materials that are used, application methods, teaching methods, the qualities of the teacher and the students.Because of the enlargement of the curriculum the limited lesson hours should be used very carefully and efficiently. Only by that way, the students will be able to reach the target knowledge level. However, generally as the teacher don?t know which methods and which topic to use with which kind of material and aiding resources, the students cannot reach the expected level of knowledge.In this study, the qualities that should be found in applied science teachers and the aims of science education have been indicated. The advantages and the disadvantages of teaching methods used in the process of teaching sciences have been explained. In addition, the qualities of the materials and their application methods have been indicated.In conclusion, the colleges, public schools and courses have been compared in cases of teaching methods, teacher qualities, classroom environment, and lesson resources, and materials.Since changes occurring in the world affect everything, they also cause rapid educational changes. In the three institutions, there are similar or different education and learning conditions. This research explains the reason why the students would prefer the colleges and courses despite their costs.The educational institutions have the responsibility to start change process in the public. So that they have to make changes according to their constructional features, the environment, teacher, student and parents? expectations.