Türkiye'de bağlantılı araçlar için kooperatif akıllı ulaşım sistemleri (K-AUS) çerçeve mimari önerisi
Cooperative intelligent transportation systems for connected vehicles (C-ITS) in Türki̇ye framework architecture proposal
  1. Tez No: 996282
  2. Yazar: TUĞÇE KAYAKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de bağlantılı araçlar için bir Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemleri (K-AUS) çerçeve mimarisi önerisi sunmayı ve bu yapının ulusal düzeyde verimli bir şekilde uygulanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Mevcut Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) uygulamalarının büyük ölçüde yerel ihtiyaçlara göre yapılandırılmış olması, kooperatif hizmetlerin uluslararası düzeyde birlikte çalışabilirliğini ve teknik uyumunu sınırlamaktadır. Türkiye Ulusal AUS Mimarisi, ABD'nin ARC-IT referansı temel alınarak tasarlanmış olsa da bağlantılı araçların birlikte çalışabilirliğini sağlayacak bütüncül bir K-AUS çerçeve mimari önerisi ülkemizde henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada söz konusu boşluğu gidermek amacıyla, Türkiye'nin ulusal ve bölgesel ulaşım gereksinimlerini karşılayacak, mevcut AUS mimarisiyle uyumlu ve ARC-IT referans çerçevesine dayalı bir K-AUS çerçeve mimarisi önerilmektedir. Önerilen mimari; fonksiyonel, fiziksel, kurumsal ve haberleşme katmanlarını içeren bir yapı sunarak yol güvenliği, ulaşım verimliliği, sürdürülebilirlik ve seyahat konforunu artırmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, öncelikli olarak araç güvenliği, trafik yönetimi, seyahat bilgileri ve kişisel hareketlilik alanlarını kapsayan“Gün 1”(Day 1) hizmet paketlerine odaklanılmış ve sistemin siber güvenliği ile operasyonel sürekliliği için destek hizmetleri önerilmiştir. Elde dilen bulgular, Türkiye'nin ulaşım sektöründe güvenli, akıllı ve sürdürülebilir dijital dönüşümüne yönelik stratejik bir yol haritası sunmakta olup; K-AUS'un yaygınlaşmasıyla karayolu güvenliğinin artırılacağı ve ulaşımdan kaynaklanan çevresel etkilerin azaltılacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to propose a Cooperative Intelligent Transportation Systems (C-ITS) framework architecture for connected vehicles in Türkiye and to ensure the efficient implementation of this structure at the national level. The fact that current Intelligent Transportation Systems (ITS) applications are largely configured according to local needs limits the interoperability and technical compatibility of cooperative services at the international level. Although the Türkiye National ITS Architecture was designed based on the US ARC-IT reference, a comprehensive C-ITS framework architecture proposal that would enable the interoperability of connected vehicles does not yet exist in our country. This study proposes a C-ITS framework architecture that addresses the aforementioned gap, meets Türkiye's national and regional transportation needs, is compatible with the existing AUS architecture, and is based on the ARC-IT reference framework. The proposed architecture aims to enhance road safety, transportation efficiency, sustainability, and travel comfort by providing a structure that includes functional, physical, organizational, and communication layers. Within the scope of the research, the focus was primarily on“Day 1”service packages covering vehicle safety, traffic management, travel information, and personal mobility, and support services were recommended for the system's cybersecurity and operational continuity. The findings present a strategic roadmap for Türkiye's safe, smart, and sustainable digital transformation in the transportation sector. It is being evaluated that the widespread adoption of C-ITS will increase road safety and reduce the environmental impact of transportation.