Gümüş nanokümelerle elektrokimyasal CO2 indirgenmesi
Electrochemical CO2 reduction with silver nanoclusters
- Tez No: 996313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SÖNMEZ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, iklim değişikliğinin temel sebeplerinden biri olan CO2 emisyonlarının azaltılması amacıyla elektrokatalitik CO2 indirgenmesi konusunu ele almaktadır. Araştırmada, yenilikçi katalizör malzemelerinin geliştirilmesi ve CO2 indirgenme verimliliğinin artırılması hedeflenmiştir. Elektrokatalitik CO2 indirgenmesi, gaz halinde bulunan karbondioksitin elektrik enerjisi yardımıyla değerli kimyasal ürünlere dönüştürülmesini sağlama potansiyeline sahip bir yöntemdir. Ancak, bu süreçte genellikle düşük ürün seçiciliği, yüksek enerji maliyetleri ve katalizörlerin sınırlı etkinliği gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu sorunları gidermek için, çalışmada metal bazlı ve karbon tabanlı yenilikçi katalizör malzemeleri incelenmiş; bunların etkinliği çeşitli karakterizasyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Yürütülmüş olan tez çalışması kapsamında CO2'nin elektrokimyasal olarak indirgenmesi için gümüş nanokümeleri içeren bir heterojen kataliz sistemi tasarlanmış ve sulu ortamda sentezlenmiş olan gümüş nanokümeler elektrot malzemesinin üzerine immobilize edildikten sonra dönüşümlü voltametri ile heterojen koşullarda elektrokatalitik aktivitesi incelenmiştir. Sonuç olarak, Ag nanokümelerin CO2 indirgenmesi için yüksek katalitik aktivite gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with electrocatalytic reduction of CO2 with the aim of reducing CO2 emissions, which is one of the main causes of climate change. The objective of the research is to develop innovative catalyst materials to increase CO2 reduction efficiency. Electrocatalytic CO2 reduction is a method that has the potential to convert gaseous carbon dioxide into valuable chemical products with the help of electrical energy. However, this process often encounters problems such as low product selectivity, high energy costs and limited efficiency of catalysts. In order to overcome these problems, innovative catalyst materials based on metal and carbon were investigated in the study; their efficiency was analyzed by various characterization methods. Within the scope of the thesis, a heterogeneous catalysis system containing silver nanoclusters was designed for the electrochemical reduction of CO2 and the silver nanoclusters synthesized in aqueous medium were immobilized on the electrode material and then the electrocatalytic activity was investigated under heterogeneous conditions by cyclic voltammetry. As a result, it was observed that Ag nanoclusters showed high catalytic activity for the reduction of CO2.