Eşrefoğlu Rûmî'nin nefs terbiyesi: Müzekki'n-nüfûs perspektifinden bir inceleme
The concept of self purification in Eşrefoğlu Rûmî: An analysis from the perspective of müzekki̇'n-nüfûs
- Tez No: 996354
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan, iyiye de kötüye de meyyâl olan bir nefs sahibi olarak yaratılmıştır. Bu sebeple kişinin iyi vasıflarla ahlâklanabilmesi için nefs terbiyesi mühimdir. İyi ve kötü arasında özgür irâdesiyle muhayyer bırakılarak bu dünyaya gönderilen insana, iyilerden olma adına nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlatan pek çok eser dün olduğu gibi bugün de yazılmaktadır. Eşrefoğlu Rûmî'nin nefsi tezkiye etme yollarından bahsettiği Müzekki'n-Nüfûs isimli kitabı da bu konu da yazılmış önemli bir eserdir. Eşrefoğlu Rûmî, 15.yüzyılda Osmanlı döneminde yaşamış önemli bir mutasavvıftır. Hem İznik'te kurduğu tekke ile hem de yazdığı eserlerle insanları irşâd etmeye çalışmıştır. Telif ettiği eserleri günümüze kadar ilgiyle okunarak gelmiştir. Bu çalışmada Eşrefoğlu Rûmî'nin ahlâk eğitimine yer verdiği Müzekki'n-Nüfûs isimli kitabı referans alınarak insanın mânâ yolculuğu dolayısıyla hayatî öneme sahip olan nefs terbiyesi ele alınmıştır. Eşrefoğlu, bu eserinde nefsin mertebelerinden, nefs mücâdelesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, mürşid-i kâmile bağlanmanın öneminden ve şartlarından detaylı bir şekilde bahsetmiştir. Ayrıca Müzekki'n-Nüfûs hâricinde tasavvuf literatüründe bu konuda yazılmış başka eserlerden de istifade edilerek, hem insanın yaratılış gayesi olan Allah'ı bilmesi, hem de kişinin kendisini tanıması için çok önemli bir adım olan nefs terbiyesi açıklanmaya çalışılmıştır. Nefs insanın en güçlü ve en büyük düşmanı olduğu için nefs tezkiyesi zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu nedenle İslâm dininde nefs karşısında muvaffak ve muzaffer olabilmek için her fert her ân son nefesine kadar ciddi bir mücâhedeyle mükelleftir.
Özet (Çeviri)
Human beings are inherently endowed with a soul predisposed toward both virtue and vice. As such, cultivating moral character necessitates the discipline of the soul (nefs). Throughout history, numerous works have been written to guide individuals in navigating the path to righteousness, providing direction for those seeking to align themselves with goodness. One such seminal work is Müzekki'n-Nüfûs by Eşrefoğlu Rûmî, which explores various methods of soul purification. Eşrefoğlu Rûmî, a prominent 15th-century Sufi scholar from the Ottoman period, sought to guide individuals both through the tekke he founded in İznik and the works he authored. His writings have continued to captivate readers and scholars through the centuries. This study critically examines the concept of nafs discipline, a central element of the spiritual journey, as articulated in Eşrefoğlu Rûmî's Müzekki'n-Nüfûs. In this text, Rûmî offers a detailed exploration of the stages of the soul, the essential practices in the struggle against the ego, the importance of attachment to a perfect guide (murshid-i kamil), and the conditions for such a relationship. Additionally, by referencing other works within the Sufi tradition, this study endeavours to elucidate the significance of nafs training, both as a means of realising one's ultimate purpose of knowing Allah and as an essential step toward self-awareness. The purification of the soul is recognised as one of the most arduous and demanding spiritual endeavours, given that the nafs is considered the soul's most formidable adversary. Consequently, in Islamic thought, each individual is bound to engage in an ongoing struggle against the ego. This lifelong endeavour requires perseverance and resolve until the final breath to achieve victory over the self.