12-13 yaş grubu öğrencilerde BHR eğitiminin ritim algılama-uygulama becerisi ve reaksiyon zamanına etkisi
The effect of BHR training on rhythm perception–application skills and reaction time in students aged 12–13
- Tez No: 996385
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ortaokul seviyesinde eğitim alan 12-13 yaş grubu öğrencilere Beden Hareketleri ile Ritim Eğitimi uygulamalarının ritim algılama-uygulama becerisi ve reaksiyon zamanına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, devlet okulunun 6. sınıflarında öğrenim gören 50 öğrenci ile ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel bir desen kullanılarak yürütülmüştür. 8 hafta kontrol grubuna Beden Eğitimi ve Spor ders müfredatı, deney grubuna ise ders müfredatına ek olarak BHR eğitimi uygulanmıştır. Katılımcıların işitsel ritim algılarını belirlemek için ritim algılama-uygulama testi kullanılmıştır. Test iki, üç ve dört zamanlı ritimlerden ve 10 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların görsel ve işitsel reaksiyon zamanlarını belirlemek için ise çevrim içi testler kullanılmıştır. Verilerin analizleri için IBM SPSS Statistics paket programı kullanılmıştır. Deneysel müdahalenin etkisini değerlendirmek için ön test-son test ölçümleri, zaman ve grup (deney-kontrol) faktörleri açısından karşılaştırmak için 2x2 Karışık Model ANOVA analizi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak belirlenmiş, etki büyüklüklerinin değerlendirilmesinde ise Partial Eta Squared (ηp²) değerleri raporlanmıştır. Yapılan 2x2 Karışık Model ANOVA analizine göre; deney ve kontrol gruplarının ritim algı-uygulama becerisi, işitsel ve görsel reaksiyon zamanlarındaki değişimlerin etkisinin farklı olduğu görülmüştür. Her iki grubun ritim algısı ön-son test sonuçlarında önemli bir değişim gözlenmiştir. Değişimin etki büyüklüğü orta seviyede olup (ηp2=0.169) deney grubu, kontrol grubuna kıyasla ritim algısında daha fazla gelişim göstermiştir. Ayrıca Zaman x Grup etkileşimi de anlamlıdır (p=0.004). İşitsel reaksiyon açısından, her iki grup da anlamlı değişiklikler göstermiş olup etki büyüklüğü (ηp2=0.323)'dır. Zaman x Grup etkileşimi de anlamlıdır (p=0.001). Görsel reaksiyon sürelerinde, zaman (p=0.673) ve grup etkisi (p=0.491) anlamlı bulunmamıştır. Etki büyüklüğü küçük (ηp2=0.003) olup, her iki grubun görsel reaksiyonlarında ön-son teste değerlerinde bir değişim yaşanmadığı, ayrıca, Zaman x Grup etkileşiminin de anlamlı olmadığı (p=0.080) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, uygulanan hareket eğitimi programıyla 12-13 yaş grubu öğrencilerde ritim algısı ve işitsel reaksiyon sürelerinde pozitif yönde anlamlı değişimler gözlenirken, görsel reaksiyon süresindeki değişim anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Body Movements with Rhythm (BHR) training on rhythm perception–application skills and reaction times in middle school students aged 12–13. The research was carried out using a pretest–posttest control group quasi-experimental design with 50 students studying in the 6th grades of a public school. For 8 weeks, the control group followed the Physical Education and Sports course curriculum, while the experimental group received BHR training in addition to the curriculum. A rhythm perception–application test was used to determine the participants' auditory rhythm perception. Online tests administered were used to measure the participants' visual and auditory reaction times. Data analyses were performed using the IBM SPSS Statistics software package. To evaluate the effect of the experimental intervention, pretest–posttest measurements were compared in terms of time and group (experimental–control) factors using a 2×2 Mixed Model ANOVA. The level of significance was set at p<0.05, and Partial Eta Squared (ηp²) values were reported to evaluate effect sizes. According to the results of the 2×2 Mixed Model ANOVA, the effects of changes in rhythm perception–application skills, auditory reaction time, and visual reaction time differed between the experimental and control groups. A significant change was observed in the pretest–posttest rhythm perception results of both groups. The effect size of this change was moderate (ηp²=0.169), and the experimental group showed greater improvement in rhythm perception compared to the control group. In addition, the Time × Group interaction was significant (p=0.004). Regarding auditory reaction time, both groups showed significant changes, with an effect size of (ηp²=0.323). The Time × Group interaction was also significant (p=0.001). As for visual reaction time, neither the ,effect of time (p=0.673) nor the effect of group (p=0.491) was found to be significant. The effect size was small (ηp²=0.003), and it was determined that there was no change in the pretest–posttest visual reaction time values of either group. In addition, the Time × Group interaction was not significant (p=0.080). It was concluded that the applied movement training program is effective in improving rhythm perception and auditory reaction times in students aged 12–13, whereas it did not create a significant difference in visual reaction times.