Suzuki Yöntemi ile ilgili yanılgıların eğitmen görüşleri üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of misperceptions about the suzuki method through instructors' opinions
  1. Tez No: 996386
  2. Yazar: SÜMEYYE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN FİDAN ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Suzuki Yöntemi'ne ilişkin yanılgıları belirlemek ve bu yanılgıları eğitmen görüşleri üzerinden değerlendirmektir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu kapsamda, Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan ve Suzuki Yöntemi konusunda uluslararası lisanslı en az 1 yıllık deneyim sahibi 15 eğitmen ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş olup tema, alt tema ve kodlar kapsamında düzenlenmiştir. Analiz sonucunda, Suzuki Yöntemi'ne ilişkin en yaygın yanılgıların; yalnızca küçük yaş gruplarına uygun olduğu, sadece işitsel öğrenmeye dayalı olduğu, yalnızca klasik müzik repertuvarıyla sınırlı bulunduğu, temelde sadece grup derslerine dayandığı ve her müzik öğretmeni tarafından ek bir eğitim olmadan uygulanabileceği yönünde olduğu belirlenmiştir. Eğitmenler, bu yanılgıların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, yöntemin farklı yaş gruplarına uyarlanabileceğini, nota okuma, doğaçlama ve farklı müzik türleriyle desteklenebileceğini belirtmiştir. Ayrıca yöntemin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için pedagojik bilgi, özel eğitim ve sertifikasyon sürecinin gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, Suzuki Yöntemi'nin doğru anlaşılmasının müzik eğitiminde yanılgıların giderilmesine katkı sağlayacağı ve eğitmenlerin daha bilinçli uygulamalar gerçekleştirmesine uygun koşullar sağlayacağı görülmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de Suzuki eğitimi üzerine yapılacak akademik çalışmaların ve öğretmen eğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify misconceptions about the Suzuki Method and to evaluate these misconceptions through the opinions of instructors. A qualitative research method was chosen, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. Interviews were conducted with 15 instructors working in different provinces of Turkey who have at least one year of experience with the Suzuki Method and hold international licenses. The data obtained were analyzed using content analysis and organized within the framework of themes, sub-themes, and codes. The analysis revealed that the most common misconceptions about the Suzuki Method are: that it is only suitable for young age groups; that it is based solely on auditory learning; that it is limited only to the classical music repertoire; that it is fundamentally based only on group lessons; and that any music teacher can apply it without additional training. Instructors stated that these misconceptions do not reflect the truth, and that the method can be adapted to different age groups and supported by note reading, improvisation, and different musical genres. Furthermore, it was concluded that pedagogical knowledge, special training, and a certification process are necessary for the effective application of the method. Based on these findings, it appears that a correct understanding of the Suzuki Method will contribute to eliminating misconceptions in music education and provide suitable conditions for instructors to carry out more informed practices. In conclusion, it is recommended that academic studies and teacher training programs on Suzuki education be developed in Turkey.