Hanefi mezhebi ve Türk hukuku'nda ispat vasıtası olarak şahitlik
Witnessing as a means of proof in the Hanefi sect and Turkish law
- Tez No: 996409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT MEHMET UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Toplumun var olduğu her yerde, bu toplumu düzen içinde tutacak hukuk kuralları varlık göstermiştir. Hukuk sistemlerini incelediğimizde, bunların temel aldığı iki ana kaynağın öne çıktığı görülmektedir: Bunlardan ilki, ilahi iradeye dayanan, vahiy temelli hukuk düzeni; diğeri ise insan aklı ve tecrübesiyle şekillenen beşerî hukuk sistemidir. Her iki sistemde de nihai amaç, toplumsal düzeni sağlamak, bireylerin haklarını güvence altına almak ve kamu vicdanını tatmin edecek adalet ilkesini gerçekleştirmektir. Bu bağlamda, insanların haklarını savunabileceği deliller tarih boyunca varlığını sürdürmüştür. Çalışmamızda tarihsel süreçteki yaygınlığı ve uygulamadaki belirleyici fonksiyonu sebebiyle ispat faaliyetinin en çok başvurulan unsurlarından biri olan şahitlik müessesesi incelenmiştir. Giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ana bölümden oluşan çalışmanın amacı, şahitliğin hem Hanefi mezhebinde hem de modern Türk hukuk sisteminde nasıl konumlandığını ortaya koymak ve iki sistem arasındaki farklılaşmayı mukayeseli bir yaklaşımla incelemektir.
Özet (Çeviri)
Wherever society has existed, legal rules have existed to maintain order. When we examine legal systems, we see that they are based on two main sources: the first is a legal order based on divine will and revelation; the other is a human legal system shaped by human reason and experience. In both systems, the ultimate goal is to maintain social order, safeguard the rights of individuals, and implement the principle of justice that satisfies the public conscience. In this context, evidence has existed throughout history to enable people to defend their rights. This study examines the institution of testimony, one of the most frequently used elements of the act of proof due to its prevalence throughout history and its decisive role in practice. The aim of this study, which consists of three main sections, in addition to the introduction and conclusion, is to reveal how testimony is positioned in both the Hanafi school of thought and the modern Turkish legal system, and to examine the differences between the two systems through a comparative approach.