Hemşirelerde psikososyal bakım yetkinliğinin incelenmesi
Investigation of pscyhosocial care competence in nurses
  1. Tez No: 996410
  2. Yazar: SEVİM SAYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BABACAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hemşirelerin psikososyal bakım verirken yetkin olmaları ve etkili bakım vermeleri, sekonder hastalıkların oluşmasını önlemekte, hastaların hastalık süresini, yeniden hastaneye başvurma ihtiyacını azaltmakta ve bireylerin yaşam kalitesine olumlu katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliği öz değerlendirmelerini ve etkili değişkenleri belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tasarımdadır. Çalışmada örneklem seçimi yöntemine gidilmeyip evrenin tamamına ulaşılmaya çalışıldı. Araştırmanın verileri, Nisan-Temmuz 2024 tarihleri arasında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesinde aktif olarak çalışan, hasta bakımı veren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 362 hemşireyle gerçekleştirildi. Araştırma verileri, ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği'' kullanılarak toplandı. Veri analizinde SPSS Statistics 25.0 programı kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliği öz değerlendirme puan ortalamaları; toplam için 64,11±13,28, alt boyutlar için ''Semptom tanımlama'' 18,62±4,11, ''Bilgiyi kullanma'' 18,56±3,99, ''Müdahale'' 13,64±3,70 ve ''Tanılama'' 13,30±3,35 olarak belirlendi. Yaş, mevcut birimde çalışma süresi, birimde isteyerek çalışma, çalışılan birimdeki statü, hemşire başına düşen ortalama hasta sayısı, hastalara psikososyal bakım vermeyi gerekli görme, çalıştığı birimde psikososyal bakım verilmesi, psikososyal bakım vermede kendisini yeterli bulma, psikososyal bakım konusunda eğitim alma ve psikososyal bakımı doğru tanımlama, hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliklerini anlamlı düzeyde etkilediği bulundu (p<0,05). Sonuç: Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliklerinin orta düzeyde olduğu belirlendi. Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinliklerinin çalışma özelliklerinden ve psikososyal bakıma yönelik görüşlerinden etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Nurses' competence in providing psychosocial care and delivering effective care contributes positively to preventing secondary diseases, reducing the duration of illness, minimizing the need for readmissions, and enhancing individuals' quality of life. This study was conducted to determine nurses' self-assessments of their psychosocial care competence and identify the influencing variables. Materials and Methods: The research follows a descriptive design. Instead of selecting a sample, an attempt was made to reach the entire population. Data was collected between April and July 2024 from 362 nurses who were actively working in patient care and agreed to participate in the study at Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital and Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital. Data were gathered using the“Personal Information Form”and the“Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale.”The SPSS Statistics 25.0 software was used for data analysis. Results: The mean self-assessment scores for nurses' psychosocial care competence were as follows; total score 64,11±13,28 and for the sub-dimensions:“Symptom Identification”18,62±4,11,“Information Utilization”18,56±3,99,“Intervention”13,64±3,70 and“Diagnosis”13,30±3,35. Factors such as age, years of experience in the current unit, voluntary work in the unit, status within the unit, average number of patients per nurse, perceiving psychosocial care as necessary, the availability of psychosocial care in the unit, self-perceived competence in providing psychosocial care, receiving education on psychosocial care and the ability to correctly define psychosocial care were found to significantly affect nurses' psychosocial care competence (p<0,05). Recommendations: Nurses' psychosocial care competence was determined to be at a moderate level. It was found that nurses' psychosocial care competence was influenced by their work characteristics and views on psychosocial care.