Ayvacık ve Ezine'de yörük folkloru ve saha çalışması
Yuruk's folklore in Ayvacık and Ezine
- Tez No: 99644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET“Ayvacık ve Ezine'de Yörük Folkloru”adlı çalışmamızda adı geçen yerlerdeki yörük topluluklarının folklorik yapısını üç bölümde ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın Giriş kısmında Çanakkalenin Ayvacık ve Ezine ilçeleri hakkında fiziki ve coğrafi bilgilerle birlikte sosyal, kültürel hayatla ilgili bilgiler verdik. Birinci bölümde“İnsan hayatının dönüm noktalan”ile ilgili gözlem ve derlemelerimizi aktardık. İkinci bölümde yörüklerin ekonomik ve sosyal hayatını ortaya koyduk. Üçüncü bölümde ise yörüklerin ağız özellikleri ile edebiyat ve inançlarını örneklemeye çalıştık. Bunlardan başka ekler bölümünde de haritalar, sözlük ve fotoğraflarla çalışmamızı destekledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our studies named“Yuruk's folklore in Ayvacık and Ezine”, we try to bring up the folklore construction of Yuruk community previously mentioned in three chapter. In introduction of our studies, we inform about the physical, geografical, social and cultural life of Çanakkale's Ayvacık and Ezine district In first chapter, we report our observations and collects about '“ Turning point of human being.”In second chapter, we bring up Yuruk's economical and social life. In thirth chapter, we try to illustrate the dialectical features, literatures and traditional believes of Yuaiks. Moreover in the chapter of appendix we suppote our studies with maps, dictionaries, and fotographies. II