İkili öğretim veren okullarda okul yöneticilerinin yaşadıkları sorunlara dair görüşlerin incelenmesi: Fenomenolojik araştırma
Examining the views of school administrators on the problems they experience in double-shift schools: A phenomenological study
  1. Tez No: 996448
  2. Yazar: EZGİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ikili öğretim yapan okullarda görev yapan okul yöneticilerinin karşılaştıkları sorunları incelemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımıyla fenomenolojik desen kullanılarak yürütülmüştür. Antalya ili merkez ilçelerinde görev yapan on okul yöneticisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve temalar oluşturulmuştur. Bulgulara göre yöneticiler, ikili öğretimin okulun fiziksel altyapısında yıpranmaya, temizlik ve hijyen sorunlarına, zaman yönetimi güçlüklerine ve eğitim-öğretim kalitesinde düşüşe yol açtığını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmen motivasyonu, iletişim problemleri, idarecilerin iş yükü ve tükenmişlik gibi psikolojik sorunlar da öne çıkmıştır. Katılımcılar, ikili öğretim sisteminin temel çözümünün yeni okul binalarının yapılması ve tekli öğretime geçilmesi olduğunu vurgulamışlardır. Araştırma, ikili öğretimin yönetimsel açıdan çok yönlü zorluklar barındırdığını ortaya koyarak, politika yapıcılar ve uygulayıcılar için önemli öneriler sunmaktadır. Bu sonuçlar, ikili öğretim uygulamasının yönetsel süreçleri zorlaştırdığını, yöneticilerin zaman yönetimi, iletişim ve fiziksel koşullar açısından desteklenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems faced by school administrators working in schools with double-shift education and to develop solution proposals for these problems. The study was conducted through a qualitative research approach using a phenomenological design. Semi-structured interviews were carried out with ten school administrators working in the central districts of Antalya. The data were analyzed through content analysis, and themes were generated. Findings revealed that double-shift education leads to deterioration in school infrastructure, problems of cleanliness and hygiene, difficulties in time management, and a decline in educational quality. Moreover, teacher motivation, communication problems, administrators' workload, and psychological challenges such as burnout were also highlighted. Participants emphasized that the fundamental solution to these problems is the construction of new school buildings and the transition to single-shift education. This study reveals the multidimensional challenges of double-shift education from an administrative perspective and provides significant recommendations for policymakers and practitioners. These results revealed that the double-shift system complicates managerial processes and that school principals need more support in time management, communication, and physical conditions.