Satış geliştirme (promosyon) çabaları ve sonuçları
Sales promotion efforts and evaluation of the results
- Tez No: 99653
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET işletmeler, hedef pazarlarında yer alan mevcut ve potansiyel müşterileriyle, işletme ve işletme ürünleri hakkında bilgi vermek, bu unsurları hatırlatmak ve onları işletmenin ürünlerini satın almaya ikna etmek amacıyla iletişim kurarken, reklam, kişisel satış, satış geliştirme ve halkla ilişkilerden oluşan tutundurma karması elemanlarından yararlanmaktadır. Son yıllarda, özellikle tutundurma karmasının önemli bir elemanı olan satış geliştirme, pek çok işletme tarafından çok sık tercih edilen bir yöntem olmuştur. Satış geliştirme, rekabetin artması, ürün ve marka çeşitlenmesi, yeni dağıtım yöntemlerinin ortaya çıkması, reklam maliyetlerinin yükselmesi, tüketici tercihlerinin değişmesi gibi nedenlerden dolayı günümüzde yoğun bir biçimde kullanılır hale gelmiştir. Yoğun rekabet ortamında, işletmeler, ek pazar geliştirmek, ürün ve hizmetlerin denenmesini sağlamak, marka bağlılığı yaratmak, tekrar satın almayı teşvik etmek, satın alma oranını arttırmak, rakiplerden farklılaşmak, yeni müşteriler kazanmak, rakiplerin tutundurma faaliyetleriyle mücadele edebilmek, aracıların işbirliğini sağlamak ve kendi satış elemanlarının pazarlama performansını arttırmak gibi spesifik amaçlara yönelik çeşitli satış geliştirme yöntemlerinden yararlanmaktadırlar. Bu çalışmada, firmaların uyguladıkları çeşitli satış geliştirme yöntemleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Ayrıca çeşitli hipermarket ve süpermarketlerdeki satış geliştirme uygulamalarından elde edilen bulgular test edilerek kampanya sonuçlan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When companies communicate with their existing and potential customers in their target markets to inform about company and company's products, remind these items, and persuade them to purchase the company's products, they use promotion mix which is combination of advertising, personal selling, sales promotion and public relations. Recent years, particularly sales promotion, which is an important member of the promotion mix, is preferred very often by many companies. Nowadays, because of increasing of competition, increasing of the variety of product and brand, new distribution methods, high advertising costs, changing of consumer preferences, sales promotion has become very popular. Companies under competitive pressure, use several sales promotion methods to develop additional markets, generate product trial, provide brand loyalty, encourage repurchase, increase rates of purchase, be differentiated from competitors, gain new customers, combat competitors' promotional activities, get retailer cooperation, improve the marketing performance of sales people. In this study, several sales promotion methods which firms apply have been examined in detail. Also the findings that have been get from sales promotion applications in several hipermarket and supermarket have been tested and the results of the campaigns have been evaluated.