AHP tabanlı iki aşamalı bir yaklaşım ile Eskişehir'de paket dolabı yerlerinin optimizasyonu
Optimization of parcel locker locations in Eskişehir using a two-phased AHP-based approach
  1. Tez No: 996557
  2. Yazar: HASAN TOKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT SAYLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Harekat Analizi Bilim Dalı
Özet
Artan ticaret hacimleri ile yoğun bireysel satın alımların artık sadece fiziksel satış mağazalarında olmadığı, gelişen internet ağı sayesinde çevrim içi hatlarla yoğun bir satış kanalı hem bireylerin hem satıcıların talebi oluşturulmuştur. Bu yoğunluktan dolayı son noktaya kadar yapılan teslimatların sebep olduğu karmaşa, problem ve maliyetler son kilometre problemini oluşturmuş ve bu kapsamda üretilen çözümlerden bir tanesi de paket dolapları (parcel lockers) olmuştur. Paket dolapları belirli bir konuma yerleştirilerek, zamandan bağımsız bir şekilde son kullanıcıyı zaman tasarrufu sağlayarak ve oluşan kaostan uzak tutarak son kullanıcının takdirini aldığı gibi lojistik zincirinin karmaşık ulaştırma problemlerini de azaltmaktadır. Sistemin hem üretici hem aracı hem de tüketici tarafından kabul görmesinden dolayı giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada bu tip bir problemin planlama safahatı Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde paket dolaplarının nerelerde konumlanması gerektiğini gösterecek şekilde uygulamayla gösterilmek istenmiştir. Problemde ilk olarak Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) modeli kurularak hem son kullanıcı ile hem sektör isterleri birlikte değerlendirilerek paket dolabı konumlandırılması ile ilgili kriterler ve alternatifler ağırlıklandırılmış, sonrasında ise küme kapsama modeli (KKM) ile paket dolaplarının Odunpazarı ilçesi özelinde en iyileyerek konumlandırma yerleri için bir çözüm üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing trade volumes, intensive individual purchasing is no longer limited to physical retail stores, rather, the expansion of internet infrastructure has created a highly active online sales channel driven by the demand of both consumers and sellers. The congestion, operational problems, and costs caused by deliveries carried out up to the final destination have given rise to the so-called last-mile problem, and one of the solutions developed to address this issue is the use of parcel lockers. Parcel lockers, when installed at designated locations, enable end users to save time by allowing time-independent access, reduce the chaos associated with home deliveries, and thereby gain user acceptance, while simultaneously mitigating last-mile transportation challenges within the logistics chain. As the system has been increasingly adopted by all stakeholders, a need has emerged for systematic planning supported by academic research. Accordingly, this study aims to demonstrate, through an applied approach, where parcel lockers should be located in Odunpazarı, Eskişehir. In the first stage, an Analytic Hierarchy Process (AHP) model was developed to jointly evaluate the expectations of both end users and industry stakeholders through determining weights for the criteria and alternatives of parcel locker locations. In the second stage, the solution was optimized specifically for Odunpazari using the set covering model (CCM) approach.